135 Şirket Etik Değerler Kriterlerini Karşılıyor

135 Şirket Etik Değerler Kriterlerini Karşılıyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD, Arizona merkezli olarak 2007 yılında kurulan Ethisphere şirketi 2007 yılında beri yayınladığı kurumsal etik sayılabilecek şirketlerin yer aldığı listenin 2021 verilerini paylaştı.  Kurumsal etik standartlarını tanımlayan ve şirketler bünyesinde standartların sağlanmasına yönelik ölçüm yapan şirket listenin başında yer alan etik şirketleri belirtti.  Etik değerleri taşıyan kurumsal şirketleri paylaşan Ethisphere, 2021 yılında 135 kurumsal şirketin etik standartlarını taşıdığını ve faaliyetlerine etik kuralları çerçevesinde devam ettiklerini ifade etti.

Her Yıl 6 Yeni Şirket Etik Değerlerini Yükseltiyor

Kurumsal etik şirketlerine yönelik çalışmalarını 2007 yılından bu yana sürdüren şirket, her yıl paylaşılan güncel veriler dikkate alınarak her yıl 6 yeni kurumsal şirketin etik değerlerinin yükseldiğini söyledi. Etik değerlerini yükselten 6 şirketin 15 yıllık süre boyunca ödüllendirildiğine dikkat çekti. Ethisphere tarafından belirlenen 200’den fazla kriter ve tanım çerçevesinde dünya genelinde faaliyet gösteren birçok şirketin değerlendirilmesi sonucu 2021 yılında 135 kurumsal şirketin etik değerlere daha fazla önem verdiği ortaya koyuldu. Araştırma sonucunda kurumsal etik kurallarına verilen değerlerin kurumsal şirketlerde çalışmak isteyen kişiler için önemli bir nokta olduğu belirlendi.

Facebook ve Apple Listede Yer Almıyor

Dünyada faaliyetlerini sürdüren etik şirketlere yönelik yapılan açıklama sonrası listede yer alan şirketler merak konusu oldu. 2021 verilerine göre kurumsal etik değerlerini taşıyan kurumsal şirketler listesinde Dell, Hewlett Packard Enterprise, HP, Linkedln, Microsoft ve Western Dijital teknoloji şirketlerinin yer aldığı belirtildi. Sosyal medya devi olarak kabul gören ve kullanılan Facebook ve teknolojik yenilikleri ile gündemde olan Apple ve Google gibi teknoloji şirketi etik değerlere sahip şirketler arasında yer almaması şaşırtıcı bir sonuç olarak değerlendirildi. Ethisphere, listede yer alan kurumsal şirketlerin değerlendirilen 200’den fazla kritere uyum gösterdiğini bünyesinde gerçekleştirdiği kültürel, sosyal ve çevresel faaliyetlere önem verdiğini ve zincir oluşturabilecek etik değerlere sahip olduklarını ifade etti. Listede yer alan teknoloji şirketleri arasında Türkiye merkezli bir kurumsal şirketin yer almaması olumsuz bir etki alanı yarattı.

Ekvador ve Guatemala Etik Değerlerini Yükseltti

Dünyanın en etik kurumsal şirketlerini listesini paylaşan Ethisphere, aynı zamanda etik değerlere verilen önemine yönelik de araştırmalarını ortaya koydu. Genel standartlar çevresinde değerlendirme yapan şirket son 5 yıllık süreçte kurumsal şirketlerde etik değerlerin yüzde 7,1 oranında daha fazla önemsendiğini ortaya koydu. Dünya genelinde etik değerlerin yükseldiği işaret edilirken en etik teknoloji şirketleri sıralamasının başında Ekvador ve Gautemala’da faaliyet gösteren şirketlerin geldiği Ethisphere tarafından açıklandı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!