2. Reklam Konseyi Toplantısı Yapıldı

2. Reklam Konseyi Toplantısı Yapıldı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçen yıl ilki düzenlenen Reklam Konseyi toplantısının ikincisi de geçtiğimiz günlerde düzenlendi. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ile Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal’ın katılımı ile gerçekleştirilen Reklam Konseyi’nin ikinci toplantısında ilk toplantıda alınan kararların değerlendirilmesinin ardından sosyal medya ve reklam sektöründe yaşanan değişiklikler, Covid-19 salgın sürecinin reklam sektörüne etkileri ve tüketicinin korunmasına yönelik alınması gereken önlemler konuşuldu.

Covid-19 salgın sürecinin etkisinin devam etmesi sebebi ile video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen toplantıya Bakanlık temsilcileri, reklam sektörü ile ilgili çalışma yapan sivil toplum kuruluşları, reklam kurulu üyeleri ve çeşitli kamu kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Birçok konunun ele alındığı 2. Reklam Konseyi toplantısında tüketicinin korunması en önmeli gündemlerden biri olurken, Covid-19 salgın sürecinde reklam sektöründe yaşanan dijitalleşme ve yanıltıcı reklamlar da ana konular arasında yer aldı. Geçen sene düzenlenen toplantıda alınan kararların değerlendirilmesinin ardından yeni gündemler ve süreç içinde reklam sektöründe yaşanan değişiklikler değerlendirildi.

Sosyal Medya Reklamları ve Tüketici Üzerindeki Etkileri Değerlendirildi

Covid-19 sürecinde sosyal medyanın kullanımı ve reklam sektörünün değişiminin ele alındığı toplantıda tüketici örgütleri de tüketicilerden bu süreçte alınan dönütlerle ilgili değerlendirmelerini paylaştılar. Tüketicilerin sosyal medyada yer alan reklamlara ilişkin tavırları ile ilgili değerlendirmelerin yapılması üzerinde tüketicilerin korunması hakkında önlemler ele alındı. Tüketici haklarının korunmasının yanı sıra reklamların Covid-19 salgın süreci ile uyumlu şekilde düzenlenmesi gerektiği ile ilgili de tavsiyeler gündeme geldi.

Covid-19 Sürecinin Reklam Sektörü Üzerindeki Etkileri Gündeme Geldi

Reklam Konseyi toplantısında en dikkat çeken kısımlardan biri de Covid-19 salgın sürecinin reklam sektörünü ne şekilde etkilediği üzerine oldu. Covid-19 salgın sürecinde tüketici alışkanlıklarının ve beklentilerinin değiştiğine dair değerlendirmeler yapıldı. Reklamların bu süreçte daha çok dijital ortama kaydığına dair açıklamalar yapıldı. Toplantıda reklam sektörünün salgın sürecinden kaynaklı olarak zorunlu şekilde dijitalleştiğine vurgu yapıldı.

Yanıltıcı Reklamların Engellenmesine Yönelik Öneriler Tartışıldı

Reklam Konseyi’nde iyi niyetli ve başarılı reklamcılık çalışmalarının desteklenmesinin yanı sıra yanıltıcı reklamların engellenmesi konusunda da değerlendirmeler yer aldı. Özellikle televizyon reklamlarında alt yazıların okunamayacak boyutta olması ile ilgili eleştirilerin yer aldığı toplantıda tüketicilerin doğru ve anlaşılır şekilde yönlendirilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Ticaret Bakanı Yardımcısı Sezai Uçarmak Covid-19 süreci sebebi ile video konferans biçiminde gerçekleştirilse de toplantının yapılmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!