2020 Performansından Uzaklaşan Altın Yükselecek Mi?

2020 Performansından Uzaklaşan Altın Yükselecek Mi?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında gösterdiği performans ile dikkatleri üzerine çeken altın küresel piyasalarda gerilemeye devam ediyor. Ons altında yaşanan düşüşler gram altını da etkilerken, kasım ayında başlayan düşüş trendinin devam edip etmeyeceği ise merak konusu oldu.

Haftaya 1844 dolardan başlayan ons altın dün itibari ile 1785 dolara kadar geriledi. Ons altında yaşana gerileme ve dolar kurunda yaşanan düşüş gram altın fiyatları üzerinde de etkili oldu. Haftaya 433 liradan başlayan gram altın 439 liraya kadar yükseldikten sonra bugün ise 408 liraya kadar gerileme yaşadı. Bir hafta içinde 31 lira düşüş yaşayan gram altının %7 oranında kaybı var. Ons altın ve gram altının yanı sıra gümüşte hafta başında son 9 yılın zirvesine ulaştıktan sonra kazançlarını geri vermeye devam ediyor. Emtialarda yaşanan düşüş ile ilgili uzman isimler kısa ve uzun vade görünümlerini değerlendirdi.

Kısa Vadede Altın Negatif Görünüm Sergiliyor

Tera Menkul’den Enver Erkan yükselen ABD Hazine getirileri ve ABD hisse senetlerinin ön planda olduğu bu süreçte altının kasım ayında başlayan düşüş trendinin devam ettiğini belirtti. Amerikan ekonomisinde iyileşmelerin yaşandığına yönelik algının ve ekonomik yarıştırıcı hareketlerin altını baskılamaya devam edebileceğini belirten Enver Erkan son derece düşük global faizlere rağmen altının 2020 performansından uzak olduğunu belirterek kısa vadede negatif görünümün süreceğini açıkladı.

Ons Gümüş ve Altındaki Düzeltmenin Sonu Gelmiş Olabilir, Gram Altın Baskılanmaya Devam Edecek

INVESTZ AZ Araştırma Müdürü Yusuf Topçu ise gümüş fiyatlarında yaşanan %20 oranındaki değer artışının altına yansımasının beklendiği dönemde gümüşün de kazançlarını geri vermeye başladığını ve emtialarda kısa yatırım pozisyonu alan dev kuruluşların fiyat kontrolünü tekrar ele geçirdiğini belirtti.  Bu hamle ile hem gümüş hem de altın fiyatlarının düşüşünün hızlandığını belirten Yusuf Topçu, ABD senatosundaki teşvik paketi müzakerelerinin devam ettiği bu dönemde düşüş trendinin sonuna gelinmiş olabileceğini belirtti. Ons altındaki düzeltmenin devam edip etmeyeceğini gelecek hafta belli olacağını aktaran topçu, dolardaki düşüş beklentisi ile gram altının baskılanmaya devam edeceğini açıkladı.

Gümüşteki Gerileme Ons Altını Baskılıyor

Gedik Yatırım’dan Eda Karadağ ise küresel piyasalarda doların yükselmesi ve ABD Tahvil faiz getirilerinin yanı sıra gümüş fiyatlarındaki gerilemenin ons altını baskıladığını belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!