2020’de Ulaştırma ve Altyapı Projeleri Tamamlandı

2020'de Ulaştırma ve Altyapı Projeleri Tamamlandı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında tüm dünyada ve Türkiye’de etkili olan Covid-19 salgını birçok sektör ve projede olumsuz etkiler yarattı. Covid-19 salgın sürecinin ülkelerin ilerlemesinde birçok olumsuzluk yaratmasına rağmen Türkiye’de birçok alanda ilerleme kaydedildi.

Türkiye’de 2020 yılında 2012 yılından bu yana devam eden “yeni ulaşım ve iletişim çağı” süreci başarılı şekilde devam etti. 2020 yılında salgına rağmen devam eden dönüşüm sürecinde birçok önemli proje tamamlandı ve hayata geçirildi.

Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde Gelişmeler Kaydedildi

2020 yılında ulaştırma, haberleşme ve altyapı alanında kaydedilen en önemli gelişme çalışmalarına 2002 yılında başlanan Kuzey Marmara Otoyolu projesinin hayata geçirilmesi oldu. İstanbul’un çevre illerde ve diğer bölgelerle ulaşımını kolaylaştırmak adına başlatılan proje yap-devret-işlet modeli ile 2020 yılı içinde hayata geçirildi.

Çin’e Giden İlk İhracat Treni Ulaştı, İkinci İhracat Treni Yolda

Türkiye’den Çin’e giden ilk ihracat treni 19 aralık tarihinde Çin’e ulaştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımı ile 4 aralık tarihinde yola çıkan ihracat treni 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke aşarak 19 aralık sabahı Çin’e ulaşmayı başardı. İkinci ihracat treni ise 20 aralıkta yola çıktı.

Sosyal Medya Yasası Yürürlüğe Girdi, Temsilci Zorunluluğu Getirildi

2020 yılında salgının olumsuz etkilerine rağmen bilişim sektöründe de birçok gelişme kaydedildi. Sosyal medya yasası olarak bilinen ve internet ortamındaki yayınların düzenlenmesine dayanan yeni düzenleme ekim ayında yürürlüğe girdi. Yeni yasa ile Türkiye’de günlük 1 milyondan fazla kullanıcısı olan ağların temsilci bulundurması zorunlu hale getirildi.

Salgının Etkisinin Azaltılması Adına Havalimanlarına Sertifika Verildi

2020 yılında gelişme kaydedilen alanlardan biri de Türk sivil havacılığı oldu. İlerleyen dönemlerde dünyanın transit merkezi haline gelmesi beklenen Türkiye’de 2002 yılından bu yana gerçekleştirilen çalışmalarla sivil havacılık ağı ciddi anlamda büyüdü. 2003 yılında 50 ülkeye gerçekleştirilen uçuşlar 2020 yılında 127 ülkeye gerçekleştirilmeye başlandı. 2020 yılında salgının sivil havacılık üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirmek amacı ile havalimanları sertifikalandırıldı.

Ulaşımda Altyapı Çalışmaları İle Trafikte Can Kaybı Azaldı

Türkiye’de son yıllarda taşıt sahibi olan vatandaşların artması ile beraber trafik yoğunluğunda da ciddi bir artış görüldü. 1000 kişiye 152 otomobilin düşmeye başladığı yeni dönemde trafikteki can kayıplarını azaltmak için geliştirilen altyapı çalışmaları son derece etkili oldu. 2003 yılından bu yana Türkiye’de taşıt hareketliliği %160 oranında artarken altyapı çalışmaları ile trafikte can kaybı ise %79 oranında azaltıldı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!