1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 2021 Altın İçin Kazançlı Bir Yıl Olacak

2021 Altın İçin Kazançlı Bir Yıl Olacak

2020 yılında ekonomik belirsizliklerin artması ile beraber güvenli yatırım aracı olarak görülen altın da yaklaşık %25 oranında değer kazandı. Altın fiyatlarında bu sene yaşanan büyüme iyi bir oranda olmasına rağmen birçok analist altın için asıl kazanç senesinin 2021 olacağını iddia ediyor.

2021 Altın İçin Kazançlı Bir Yıl Olacak

2020 yılında ekonomik belirsizlikler, teşvik paketleri, Merkez Bankası politikaları gibi birçok farklı faktörden etkilenen altın yaklaşık %25 değer kazandı. 2020 yılında tüm olumsuzluklara rağmen değer kazanan altının 2021 yılında ise nasıl değer alacağı merak konusu oldu. Analistler altının kısa vadede görünümü ile ilgili değerlendirmelerde bulunmaya devam ediyor.

Eda Karadağ: Altın Temkinli Tavrını Sürdürüyor

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı Eda Karadağ da mevcut altın fiyatları ve altının kısa vadede izleyeceği seyir ile ilgili açıklamalarda bulundu. Eda Karadağ kısa vadede altından bit kırılma beklenmediğini ve altının yatay seyrini devam ettirmesinin beklendiğini açıkladı.

Eda Karadağ ons altın için 1900 dolar seviyesinin teknik direnç seviyesi olarak izlenmeye devam ettiğini belirttiği açıklamasında ons altının direnç noktasında ısrarcı olması gerektiğini aksi takdirde çok büyük olasılık olmasa da gerileme beklenebileceğini belirtti. Direnç noktasını koruyamayan altının yükseliş hareketlerinde zayıflama olacağını aktaran Karadağ, geri çekilme durumunda ise 1850 1860 dolar seviyelerini destek noktası olduğunu açıkladı. Altın için korunması gereken pozisyonun 1850 1900 dolar seviyesi olduğunu aktaran Karadağ, gram altın yatırımcılarının da ilave alımlar için bir süre beklemelerinin daha iyi olacağını belirtti. Türk Lirası’ndaki güçlenmenin ons altında yatay seyirli bir görünüm yarattığına dikkat çeken Karadağ gram altında da yatay seyir beklendiğini belirtti.

Dolardaki Zayıflamanın Devam Etmesi Ons Altını Yükseltecek Mi?

İntegral Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Seda Yalçınkaya Özer altın fiyatları ile ilgili olarak dolar kurundaki değişimlerin nasıl etki göstereceğini de değerlendirdi. Altın fiyatların ı aşı gelişmeleri ve ABD’deki teşvik paketinin yaratacağı etkilere göre değerlendiren Özer, doların zayıflaması ile altın fiyatlarındaki yükselişin daha belirgin bir hal alabileceğini vurguladı.

Aşıdaki olumlu gelişmelerin altın fiyatlarını olumlu anlamda etkilemediğini belirten Özer, ABD’deki teşvik paketinin ise dolaylı olarak altın fiyatları üzerinde etkili olabileceğini belirtti. ABD’deki teşvik paketinin onaylanması ile dolardaki düşüşün devam edeceğini belirten Özer, bu durumda altın fiyatlarının yukarı yönlü bir seyir gösterebileceğini aktardı.

Seda Yalçınkaya Özer: Kısa Vadede Altında Kırılma Beklenmiyor

İntegral Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Seda Yalçınkaya Özer kısa vadede altın fiyatlarında önemli bir değişiklik beklenmediğini belirtti. Ons altın için önemli bir direnç seviyesi olarak 1903 doları gösteren Özer, bu seviye aşılmadığı takdirde geri çekilme yaşanabileceğini belirtti. 1903 dolar seviyesinin aşılmaması durumunda ona altının 1867 dolara kadar gerileyebileceğini aktaran Özer, kısa vadede bu kırılmanın çok mümkün görünmediğini belirtti. Kısa vadede gerileme yaşanmasının çok olası görünmediğini aktan Özer aynı zamanda dolar kurundaki gerilemenin gram altını baskıladığını da sözlerine ekledi. Özer ons altının direnç seviyelerindeki hareketinin devam etmesinin gram altını baskılayacağını öngördüğünü de açıkladı.

Yorum Yap

Yorum Yap