2021 Döviz Kuru Senaryoları, Dolar Düşecek Mi?

2021 Döviz Kuru Senaryoları, Dolar Düşecek Mi?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zeynep Aktaş yazısında 2020 yılında döviz kurlarının genel ekonomi üzerindeki etkisine değindi. Döviz kurları açısından son derece hareketli geçen 2020 yılında Covid-19 salgın sürecinin de etkisi ile ciddi bir düşüş yaşandı. Enflasyondaki yükselişe bağlı olarak döviz kurları da ciddi büyümeler gösterdi. Normal süreçlerde sadece yatırımcılar tarafından takip edilen döviz kurlarındaki hareketlilik 2020 yılında tüm Türkiye’nin gündemi haline geldi. Ülkenin genel ekonomisi üzerinde de ciddi etkileri olan döviz kurları yatırım sahibi olmayan vatandaşlar tarafından da ilgi ile takip edildi.

Döviz Kurları 2020’de %25 Yükseldi

Döviz kurları 2020 yılında Covid-19 salgın sürecini ekonomik yaşam üzerindeki etkisine bağlı olarak %25’ten daha fazla yükseldi. Dolar kuru 5.95 seviyesinden başladığı 2020 yılında 8.58 seviyesine kadar yükseliş gösterdi. Kasım ayında 8.58 seviyesinin test edilmesi ile enflasyonda düşüş ve döviz kurlarında geri çekilmeyi yaratmak için yeni ekonomik hamleler söz konusu oldu. Dövizde yaşanan hareketlilik devam ederken vatandaşlar ise döviz kurlarının 2021 yılındaki görünümünü merak ediyor.

Döviz Kurlarında Yaşanan Düşüş Kalıcı Olacak Mı?

2020 yılında ciddi bir yükseliş gösteren dolar kurunun 8.58 seviyesini test etmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ekonomi politikasına yön vermek için yeni hamleler yapmaya başladı. Merkez Bankası yeni başkanı Naci Ağbal’ın piyasa yönetimine dair yaptığı açıklamalar ve Merkez Bankası politika faizi artışının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomide reform açıklamaları ile beraber döviz kurlarında özellikle dolarda geri çekilme yaşandı. Bu gelişmelere bağlı olarak dolar 7.55 seviyesine kadar geriledi. Döviz kurlarında son haftalarda yaşanan düşüşün kalıcı olup olmayacağı ise merak konusu olmaya başladı.

Zeynep Aktaş ekonomide enflasyonu düşürmeye başlı olarak atılacak yeni adımlarla dolar kurundaki düşüşün kalıcı olabileceğini düşünüyor. Bununla beraber kimi para piyasası uzmanları ise dolardan istikrarlı bir yükseliş bekliyor.

2021’de Dolar Kurunun 7,20-8,9 Bandında Hareket Etmesi Bekleniyor

Zeynep Aktaş yazısında dolar kurunun 2021 yılında beklediği görünüm ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Aktaş 2021 yılının ilk 2 çeyreğinde de enflasyonun yüksek olmasını beklendiğini aktardı. Dolar kurunda 8.58’den 7.55 seviyesine kadar yaşanan düşünün TCMB hamlelerine göre devamlılığının olup olmayacağını aktaran Aktaş 2021 yılında dolar kurunun 7,20 ve 8,9 bandında hareket etmesinin beklendiğini belirtti. Doların 8 aylık ortalamasını aşması durumunda 7,20 destek seviyesinin oluşacağını belirten Aktaş, ekonomik iyileşmelerin istikrarlı şekilde devam etmesi durumunda doların 6.50 seviyesini görebileceğini aktardı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!