1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 2021 Yılı Asgari Ücret Miktarı Belli Oldu

2021 Yılı Asgari Ücret Miktarı Belli Oldu

2021 yılı asgari ücret miktarını belirlemek için aralık ayında toplantılarına başlayan Asgari Ücret Komisyonu bugün son toplantısını gerçekleştirdi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde son kez toplanan komisyonda 2021 asgari ücret miktarı 2 bin 825 lira olarak belirlendi. Bakan Selçuk’un asgari ücreti açıklamasının ardından işçi temsilcisi Türk-İş ve işveren temsilcisi TİSK de konu ile ilgili değerlendirmede bulundu.

2021 Yılı Asgari Ücret Miktarı Belli Oldu

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın merakla beklediği 2021 asgari ücret miktarı belli oldu. Her yıl 2 hükümet yetkilisi, 5 işçi temsilcisi ve 5 işveren temsilcisinden oluşan Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun gerçekleştirdiği 4 toplantı ile belirlenen asgari ücret miktarının bu sene ne kadar olacağı açıklandı. Bugün sabah saat 10.30’da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen son toplantının ardından asgari ücret miktarının 2 bin 825 lira olarak belirlendiği açıklandı. Toplantının ardından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret miktarını açıklamak üzere basının karşısına geçti. 2021 asgari ücret miktarının 500 lira zam alarak 2 bin 825 lira olduğunu açıklayan Bakan Selçuk 2020 yılında yapılan ekonomik desteklerle ilgili de açıklamada bulundu. Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarının ardından Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol da belirlenen miktar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk Asgari Ücret Açıklaması Yaptı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2021 yılının asgari ücret miktarını açıklamak için düzenlediği toplantıda Covid-19 salgın sürecindeki ekonomik desteklerden, Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun görüşmelerinden ve kaydedilen ilerlemeden bahsetti.

Zehra Zümrüt Selçuk 2021 asgari ücret miktarının 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile brüt miktarının 3570,50 ve net miktarının 2 bin 825 lira olacağını belirtti. Bu sene asgari ücrete %21 oranında artış ile 500 lira zam yapıldığını belirten Bakan Selçuk, 2002 yılında asgari ücret miktarının 184 lira olduğunu hatırlatarak çok önemli gelişme kaydedildiğini belirtti. 2020 yılı boyunca Covid-19 salgını sebebi ile birçok destek verildiğini açıklayan Bakan Selçuk salgın sebebi ile bu sene toplantıların çevrimiçi olarak gerçekleştiğini aktardı.

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat: Zam Oranı Geçim Şartları Düşünülmeden Tespit Edildi

2021 asgari ücret miktarının açıklanması üzerine işçi temsilcisi Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat da konu ile ilgili açıklama yaptı. Hükümet ve işveren yetkililerinin oyları ile 2 bin 825 liralık miktarın belirlendiğini belirten Irgat, komisyonda işçi kesimi ve aileleri için çok fazla çaba gösterildiğini belirtti. 4 aralıktan bu yana beklentileri ile ilgili açıklama yaptıklarını açıklayan Irgat, zam oranının geçim şartları gözetilmeden belirtildiğini aktardı.

TİSK: İşçi İşveren Ve Devlet Ayrımı Yapmadan Mücadele Veriyoruz

Asgari ücret miktarı ile ilgili açıklama yapan TİSK ise işçi, işveren ve devlet ayrımı olmadan Covid-19 salgın süreci ile baş edilmeye çalışıldığını ve dengeli bir asgari ücret belirlendiğini aktardı.

Yorum Yap

Yorum Yap