2021 Yılında Türkiye’nin İthalat Bütçesi Ne Kadar

2021 Yılında Türkiye'nin İthalat Bütçesi Ne Kadar
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Döviz kurlarının yükselmesi ile birlikte enflasyonun rekor seviyelere taşınmasına yol açan ve birçok alanda Türkiye’nin ithalat ile elde ettiği gıda sektöründe, küresel görüşler de Türkiye’nin 2021 yılında zor bir sürece gireceği yönünde birleşiyor. Gıda fiyatlarında son 6 yılın en yüksek fiyatlarına ulaşılması ve salgının etkisiyle gıda stoklarının 2021 yılında tükeneceği beklentisi, uzun zamandır gündeme gelen kıtlık konusunun bir kez daha gündeme gelmesine yol açıyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) raporunda gıda fiyatları son 6 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Öte yandan özellikle tahıl stoklarının da 2021 yılında, son beş yılın en düşük seviyeleri görmesi bekleniyor.

FAO Raporları 2021 Yılı İçin İç Açıcı Değil

Bu beklenti ve bilgiler doğrultusunda Türkiye için gelecek dönem ithalat rakamları beklentisi iç açıcı görünmüyor. Birçok gıda alanında yurtiçinde yaşanan üretim kısıtlılığı ve bu alanlarda ithalat ile sorunu gidermeye çalışan Türkiye için, önümüzdeki yılda ithalat kalemlerinin daha da pahalılaşacağı düşünülüyor. Zira yurtiçinde tarım ve hayvancılıktan elde edilen gıda ürünlerinin birçoğu, ithalat ile yurtiçinde arz ediliyor. Fakat BM Gıda ve Tarım Örgütü raporları, ithalat kalemindeki ürünlerin iyiye gitmediğini işaret ediyor.

Türkiye 2021’de İthalata Daha Fazla Bütçe Ayırmak Zorunda Kalabilir

BM Gıda ve Tarım Örgütü raporlarına göre, global gıda fiyat endeksi bir önceki yıla göre Kasım ayında %6,5 değerinde artış gösterdi ve Kasım ayı boyunca ortalama 105 puan seviyesinde gerçekleşti. BM Gıda ve Tarım Örgütü, bu artışın 2012 yılından bu yana yaşanan en sert yükseliş olduğuna dikkat çekti ve öte yandan 2014 yılından bugüne gıda fiyatlarında en yüksek fiyat seviyelerinin görüldüğünü belirtti. Bu gıda kalemleri arasında bulunan tahıl ürünleri için ise 2021 yılı öngörüleri, özellikle Türkiye için iç açıcı görünmüyor, çünkü Türkiye’nin ithalat kalemlerinde, tahıl ürünleri oldukça büyük bir paya sahip. Önümüzdeki sene tahıl ürünlerinin global piyasalarda pahalılaşması ile birlikte Türkiye ithalata daha fazla bütçe ayırmak zorunda kalabilir.

Şemsi Bayraktar “Enflasyon İthali” Dedi

Konuya ilişkin olarak Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar açıklamalarda bulundu. Bayraktar, Türkiye’nin tarım ve özellikle hayvancılık alanlarında Türkiye’nin dışa bağımlı halden kurtulması gerektiğini vurguladı. Şemsi Bayraktar; “Artık yurtdışından ucuz hayvan ve ucuz et bulma imkanı kalmadı. Yapacağımız her ithalat bağımlı ülke insanımızın daha pahalı et ve süt ürünleri tüketmesine sebep olacaktır. İthalat ile sadece hayvan ve et değil, enflasyon da ithal etmiş olursunuz.” sözlerini dile getirdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!