2021’de Altın Beklentileri Yüksek

2021'de Altın Beklentileri Yüksek
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında gösterdiği büyüme ile büyük oranda dikkat çeken altının yeni yılda nasıl performans göstereceği merak konusu oldu. 2020 yılında birçok metal yükselişi ile gündeme gelirken yıl içinde %25 oranında yükseliş gösteren altın ise en dikkat çeken yatırım araçları arasında yer aldı. Covid-19 sürecinin ilk başlarında güvenli liman arayışının artması ile yükselen altın aşı gelişmeleri ile beraber yeniden ufak düzeyde bir düşüş yaşamıştı. Bu hafta 1.881 dolar seviyesinin test etmeye devam eden altının 2021 yılında çizeceği görünüm ile ilgili farklı senaryolar gündeme gelmeye devam ediyor.

Fed’in faiz oranını düşük tutmaya çalışması ve mali teşviklerin devam etmesi gibi beklentiler altın fiyatına dair pozitif tahminlerinde artmasını sağlıyor. Salgın süreci ve hükümetlerin ekonomik adımları temelinde altın için üç farklı senaryo gündeme geliyor.

Altın 1800-2000 Dolar Seviyesini Görebilir

Altının 2021 yılında göreceği seviyelerle ilgili beklentinin en yüksek olduğu temel senaryo değerli madenin 1800-2000 dolar seviyelerinde olacağına dair. Covid-19 salgın sürecinden sonra yavaş yavaş toparlanma sürecine girilmesine dayanan bu senaryoda refah düzeyinde ciddi bir artış yaşanmaması ve altın takısına olan talebin de global ekonomilerdeki yavaş gelişmeler ile çok yükselmemesi bekleniyor. Bu senaryoya göre salgında çok ciddi bir yükseliş görülmeyecek ancak yeterli aşının bulunmaması ve yapılan anketlerle özellikle ABD’de birçok insanın aşıya mesafeli yaklaşmasından kaynaklı olarak yeniden eski güven ortamı da oluşmayacak.

Ekonomik Aktiviteler Artarsa Altın 2300 Dolar Seviyesine Çıkacak

Altının 2021 yılında olumlu bir görünüm sergileyeceğine dair güçlü bir ortak algı bulunuyor. Altının 2300 dolara kadar yükselebileceği sonucunun çıktığı senaryoda dünyadaki birçok hükümetin yeni ekonomik açılımlar gerçekleştirebileceği varsayımına dayalı olarak ortaya konuyor. Bu senaryoya göre Çin’de görüldüğü gibi ekonomik etkinlik ve aktivitelerde ciddi bir toparlanma yaşanması bekleniyor. Refah düzeyinde yeniden yükselişe geçilmesi altın mücevherine olan talebi de yeniden yükselişe geçirebilir.

Covid-19 Salgınının Güçlü Etkisi Devam Ederse Altın 1800 Doları Aşamaz

Güvenli yatırım araçlarından biri olarak çok uzun bir geçmişe sahip olan altın ile ilgili senaryolardan biri ekonomilerde görülen olumlu eğilimin tersine dönmesi üzerine kurulu. Bu senaryoya göre Covid-19 salgınının yeniden ciddi oranda etkisini göstermesi ile ülkelerde sıkı tedbirler alınabilir. Bu hamlelerde ekonomik toparlanmada durgunluk yaratarak altın takı talebinde beklentiyi boşa çıkarabilir. Analistler küresel mücevher sektöründe beklenen yükselişin gelişmemesi durumunda altının 1800 dolar seviyesinin üzerine çıkamayacağını düşünüyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!