2021’de Çiftçi Desteği Devam Edecek

2021'de Çiftçi Desteği Devam Edecek
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 3. Tarım Orman Şurası 1. Yıl Değerlendirme Toplantısına katılarak, 2020 yılında tarım sektöründe faaliyete geçirilen eylemler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. 2020 yılında tarım ve hayvancılık alanında yaşanan gelişmeleri ve büyümeyi aktaran Pakdemirli, 2021 yılında da çiftçiye devlet desteklerinin devam edeceğini açıkladı.

2020 Yılında Tarım Alanında Büyüme Yaşandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada 2020 yılında tarımsal alanda yaşanan ilerlemelerden bahsetti. 2020 yılının Covid-19 salgın sürecinden kaynaklı olarak zor geçtiğini aktaran Pakdemirli verilen devlet destekleri sayesinde bu yıl ciddi bir büyüme kaydedildiğini aktardı.

Bakan Pakdemirli Covid-19 salgın sürecinin başlaması ile beraber tarımsal destek ödemelerinin verildiğini, kredi faizlerinin ertelendiğini vb. devlet desteklerini hatırlatarak, bu destekler sayesinde salgın sürecine rağmen tarımsal alanda büyüme yaşandığını aktardı. Bakan Pakdemirli sürece rağmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı destekler ile tarım sektörünün 2020 yılının her çeyreğinden büyüme gösterdiğini kaydetti. Yılın ilk çeyreğinde %2.1, ikinci çeyreğinde %4.2, üçüncü çeyrekte %6.2 büyüme yaşandığını aktaran Bakan Pakdemirli, tarım alanındaki bu büyümenin Türkiye ekonomisine önemli destek sağladığını aktardı. Pakdemirli tarımsal hasılanın geçen yıla göre %20 oranında, tarım ve gıda ihracatında ise geçen yıla göre %5 büyüme yaşandığını aktardı.

Bakan Pakdemirli: Bitkisel Üretimde Cumhuriyet Tarihi Rekorunu Kırdık

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli konuşmasında bitkisel üretimde gelinen noktanın çok önemli olduğuna vurgu yaptı. 2020 yılında bitkisel üretimde 7 milyon ton artış yaşandığını ve 124 milyon tona ulaşıldığını belirten Pakdemirli, bu seviyenin Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğuna vurgu yaparak rekor kırıldığını açıkladı.

Hayvansal Üretimde Yükselişe Geçti

Bakan Pakdemirli hayvansal üretimde yaşanan gelişmelerden de bahsetti. 2020 yılında hayvansal üretimin de yükselişe geçtiğini belirten bakan küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık verilerini kamuoyu ile paylaştı.

2020 yılının ilk yarısında büyükbaş hayvansal üretimin 800 bin baş arttığını ve 18.6 milyon başa yükseldiğini açıklayan Pakdemirli, küçükbaş hayvan üretiminde ise 6.6 milyon artış yaşandığını ve 55.1 milyona ulaşıldığını aktardı. Bekir Pakdemirli küçükbaş hayvan artışının son 80 yılın en yüksek seviyesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Pakdemirli Tarım Orman Şurası Hakkında Bilgi Verdi

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli tarımsal alanda 2020 yılında yaşanan gelişmelerin yanı sıra yapılan Tarım Orman Şurası hakkında da bilgi verdi. Oldukça geniş katılımlı bir Tarım Orman Şurası gerçekleştirdiklerini aktaran Pakdemirli, internet üzerinden 50 bin görüş aldıklarını ve bu görüşlerin titizlikle incelendiğini aktardı. Tarımın sürdürülebilirliği ve gıdanın geleceği konularında 5 yıllık plan hazırladıklarını aktaran Pakdemirli, 25 yıla ışık tutacak bir yol haritası çizildiğini aktardı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!