2021’de Değerli Metaller Rekabet Edecek

2021'de Değerli Metaller Rekabet Edecek
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılı Covid-19 salgın sürecinin de etkisi ile birçok değerli metal için parlak bir yıl oldu. Değerli metaller içinde en az artışı gösteren ise platin oldu. 2020 yılında %47 artış ile gümüş ilk sırada yer alırken, altın %25 ve pladyum ise %26 artış gösterdi. Bunların yanında platin ise %10 artışla 2020 yılını kapattı. 2020 yılının son haftalarında atağa geçen platinin 2021’de çok daha fazla yükseliş göstermesi bekleniyor.

Analistler birçok faktöründe etkisi ile geçen seneyi mütevazi bir artışla kapatan platinin bu sene ciddi yükseliş sergilemesini bekliyor. 2020 yılında salgın sebebi ile ekonomik belirsizliğin hakim olması altını avantajlı duruma geçirirken, 2021 yılında ise hükümetlerin yüksek mali harcamaları, güvenli liman arayışının azalması ve ekonomide iyimser bir bakış açısının hakim olması gibi etmenler avantajı altından beyaz metallere geçirecek.

Beyaz Metallerin Fiyatı Altından Daha Hızlı Artacak

Değerli metallerinin 2021 yılında da fiyat artışına devam edeceğini düşünen analistler Covid-19 aşısının ekonomi üzerinde yaratacağı etkileri ve ABD teşvik paketi ile ilgili gelişmeleri takip ediyor. ABD’de Joe Biden’in yönetime geçmesi ile gelmesi beklenen teşvik paketinin altın fiyatlarını yukarı yönlü etkilemesi bekleniyor. Dolarda düşüş ve altında yükseliş beklentisi yaratan gündem gelişmelerinin altının yanı sıra beyaz metallerde de yükseliş yaratması bekleniyor.

Analistler Covid-19 aşı gelişmeleri ve ABD teşvik paketinin hem altını hem de beyaz metalleri yükselteceğini iddia etmekle beraber beyaz metallerde daha fazla yükseliş olacağını düşünüyor. Bunun sebebi olarak ise beyaz metallerin endüstriyel maden olması gösteriliyor. Analistler 2021 yılında beyaz metallerin altından daha fazla yükseliş göstermesini bekliyor.

2021 Yılında Platin Yükselişini Destekleyecek Birçok Faktör Var

2021 yılında beyaz metallerin altını geride bırakacağını belirten uzman ekonomistler beyaz metaller içinde en çok parlayacak madenin ise platin olacağını iddia ediyor. 2020 yılını mütevazi şekilde kapatan platinin 2021 yılında ise zirveye yerleşmesi bekleniyor. Ekonomistler 2021 yılında platin yükselişini destekleyen birçok faktör olduğunu belirtti. Platinin hem kuyumculuk hem de endüstriyel alanda kullanılmasının bu yıl ciddi artış sağlayacağı beklentisini yaratıyor.

Platin Fiyatı İçin Yıl Sonu Tahmini 1500 Dolar

2021 yılında en fazla yükseliş sergilemesi beklenen maden olan platin için fiyat tahminleri de yapıldı. Altının 2 bin 100 dolara kadar yükselmesi beklenen 2021 yılının sonunda platinin ise bin 500 dolara kadar çıkabileceği gündeme gelen ihtimaller arasında yer alıyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!