2021’de Enflasyon Rakamları Dalgalı

2021'de Enflasyon Rakamları Dalgalı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK’ten 2020 yılı enflasyon oranının ortalama olarak yüzde 12.28 olarak belirlendiğine dair açıklama geldi. Politika faiz oranlarının yükseltilerek enflasyon ile mücadele edildiği de yapılan açıklamada arasında yer aldı. Kur artışlarına paralel olarak enflasyonun artacağını belirten uzmanların yanında Merkez Bankası, 2021 yılı için enflasyon oranının yüzde 10-11 dolaylarında görülmesinin hedeflendiğini belirtti. TÜİK tarafından yapılan bu açıklamaların ardından alanında uzman bazı isimler Türkiye ekonomisi ve enflasyon hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu.

Barclays’tan Türkiye Ekonomisi Değerlendirmesi Yapıldı

Farklı kıtalarda 60’a yakın ülkede yaklaşık 300 yıllık bir tecrübeyle var olan dünyanın önde gelen banka ve finans sektörünün vazgeçilmezi Barclays analistleri, TÜİK’ ten yapılan enflasyon haberleri üzerine Türkiye ekonomisine yönelik bazı değerlendirmelerde bulundular. Yaptığı değerlendirmeler ile Merkez Bankasının yüzde 10-11 dolaylarında görmeyi hedefledikleri enflasyon oranının 2021 yılının ilk yarısında da yine yüzde 14 dolaylarında kalacağına dikkat çektiler. Yüzde 14 oranındaki enflasyon oranının yılın ilk yarıyla sınırlı tutan analistler ancak 2021 yılının ikinci yarısında enflasyon rakamlarının tek haneli değerlere düşebileceğini belirtti.  Türkiye ekonomisinde içinde bulunulan salgın döneminin ve mevsimsel şartlarında enflasyon rakamlarını etkilediği TÜİK tarafından yapılan açıklama sonrası Türk ekonomistler tarafından belirtilirken enflasyon oranlarının iyileştirilmesi ve tek haneli rakamlara düşürülmesi için sıkı para politikalarının uygulanmaya devam edilmesi ve Merkez Bankası tarafından uygulanan politikaların sürekli hale gelmesi öneri olarak gösterilmişti.

Dolar Kuru Ne Derece Etkili

Türkiye ekonomisindeki altın ve döviz piyasalarındaki dengesizliğin asıl sebebi olarak gösterilen Dolar kurunun enflasyon rakamları üzerindeki etkisi de merak konusu haline geldi. TÜİK açıklamaları sonrası yatırım araştırma Müdürü Yusuf Topçu tarafından yapılan değerlendirmede doğru politikaların uygulanması sonrasında dolar kurunun güvenli bölge olarak kabul edilen 7,30 noktasında kalmasının mümkün olduğunu belirtti. Topçu’nun bu açıklamaları karşısında Barclays analistleri tarafından dolar kuruna yönelik açıklamalar geldi. Açıklamalarında, dalgalı Türkiye ekonomisinde 2021 yılında yukarı yönlü hareketler sonrasında en risk aracının dolar kuru haline geleceğini belirtti. 2021 yılında dolar kurunun rekor seviyeye ulaşmasının beklendiği vurgulandı.

2021 yılında Dolar Kuru Zirveye Yerleşebilir

Merkez Bankasının yürüttüğü politikalar ile enflasyon oranları ile mücadele ettiğine dikkat çeken analistler, dış denge açığının da kontrol altında tutulması için dolar kurunun 7 Türk Lirası’ndan daha aşağı inmesine Merkez Bankası tarafından izin verilmeyeceğini söyledi. Bu politikalara paralel olarak düşünüldüğünde dolar kurunun 2021 yılında 8,40’lık oranıyla zirveye yerleşebilir potansiyelde olduğuna açıklamalarda yer verildi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!