2021’de Gümüş Altını Geride Bırakacak

2021'de Gümüş Altını Geride Bırakacak
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 salgın sürecinin etkisinde geçen 2020 yılı birçok değerli metale değer kazandırdı ve yılın sonu gelmek üzere. 2020 yılında altın %24 oranında gümüş ise %44 oranında artış gösterdi. Analistler değerli madenlerin artışının 2021 yılında nasıl devam edeceğini değerlendirdi.

Ekonomik Faaliyetlerde Yaşanacak Artış Gümüşe Destek Yaratacak

Birçok analistin 2021 yılında gümüşün altına oranla daha yüksek performans göstereceğini iddia etmesi, gümüş ile ilgili olumlu yorumların arkasındaki dayanağı merak ettirdi. Altın fiyatlarında da yukarı yönlü ivme bekleyen analistlerin neden gümüşün zirveye yerleşeceğini tahmin ettiği ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Analistlerin 2021 yılında gümüş ve altın performansları hakkındaki değerlendirmeleri büyük oranda gümüşün ekonomik faaliyetlerde daha çok kullanılıyor olmasına ve buna kıyasla altının daha çok yatırım aracı olarak tercih edilmesine dayanıyor. 2021 yılında yatırım aracı olarak yükselişe geçmesi beklenen altını gümüşün geride bırakmasının sebebi de geniş endüstriyel bir kullanım alanına sahip olan gümüşe olan talebin artmaya başlayacak olması. Analistler 2021 yılında ekonomik faaliyetlerde yeni bir toparlanma yaşanacağını ve bu toparlanma ile gümüşe olan talebin artacağını, artan talebe karşı üretimin yeterli olmaması noktasında da gümüş fiyatlarının zirve yapması bekleniyor.

Bloomberg Intelligence: 2021’de Gümüş 50 Dolara Çıkabilir

Bloomberg Intelligence de gümüşün 2021 yılının gözde metali olacağını ve altını gerisinde bırakacağına dair açıklamalarda bulundu. Bloomberg Intelligence şu sıralar 25 26 dolar seviyelerinde görünen gümüşün 2021 yılında 50 dolar seviyesine ulaşabileceğini yani %100 artış gösterebileceğini belirtti. Gümüş boğa piyasasının daha yeni başladığını aktaran Bloomberg Intelligence gümüşün yeni yılda değerli metallerin içinde zirveye yerleşebileceğini düşünüyor.

EB Tucker: 2021’de Altın 2.500 Doları Görebilir

2021 yılında gümüşün altından daha yüksek performans göstereceğini düşünen diğer bir isim ise “Niçin Altın, Niçin Şimdi” kitabının yazarı EB Tucker oldu. Tucker artan talebe karşı üretimde yaşayan sıkıntıların gümüş fiyatlarına olumlu bir ivme kazandıracağını düşünüyor. Gümüşün genellikle diğer madenlerin yan üretimi olarak kullanıldığını ve dünya üzerinde sadece gümüş üretimi yapan çok fazla maden olmamasından dolayı 2021’de artması beklenen talebin karşılanmakta zorlanacağını belirten Tucker, bu durumun da gümüş fiyatlarında ciddi bir yükseliş yaratacağını düşünüyor.

EB Tucker 2021 yılında gümüş ve altın fiyatlarının ulaşabileceği seviyeler ile ilgili tahminlerini de açıkladı. Tucker ons altının 2.500 dolara kadar yükselebileceğini gümüş fiyatlarının ise 40 dolara ulaşacağı tahminin de bulundu. Bu tahminler altında %32 gümüşte ise %55 oranında artış meydana geleceğini gösteriyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!