1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 3 Boyutlu Robot Yazıcı İle Biftek Üretimi

3 Boyutlu Robot Yazıcı İle Biftek Üretimi

Barselona merkezli et şirketi, bezelye, pirinç, deniz yosunu ve diğer maddelerden elde edilen bitki bazlı bir biftek üretti.

3 Boyutlu Robot Yazıcı İle Biftek Üretimi

Nova Meat adlı et şirketi, kısa bir süre önce bezelye, pirinç, deniz yosunu ve diğer maddelerden elde edilen bitki bazlı bir biftek üretti. İşitme cihazlarının çoğu 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle üretiliyor. Bu teknoloji, ince tellerin çapraz geçişli birleşimi yöntemiyle, kas hücrelerindeki proteinleri taklit ediyor.

Nova Meat şirketinden GuiseppeScionti nasıl üretildiğini şöyle anlatıyor: “Bu strateji bize elde edilen ürünü, çiğnenebilir olması, gerilebilmesi ve basınca dayanıklılığı açısından değerlendirmemize olanak sağlıyor. Ayrıca farklı et ve deniz ürünlerinin tadı ve besin özellikleri, fiziki özellikleri açısından benzerinin yapılabilmesini mümkün kılıyor.”

Restoranlar kendi bifteklerini basabilecek.

Scionti’ye göre gelecek yıldan itibaren restoranlar 3 boyutlu yazıcılar sayesinde kendi bifteklerini kendileri basabilecek. Bu teknolojinin en çok kullanıldığı alanlardan biri tıp. Bir süredir uzmanlar 3 boyutlu yazıcılarla protez üretiyor. Üstelik piyasadaki mevcut protezlerden daha az maliyetli oluyor.

‘Biftek’ katmanları çapraz teller gibi üst üste konularak üretiliyor.
Üstelik hastaya özel üretim yapılabilir. Bu yılın başında Rusya’da soğuktan bacağını kaybeden bir kediye 3 boyutlu yazıcıyla titanyumdan bir protez bacak basılmıştı.

İlaçlar da 3 boyutlu yazıcıdan çıkabilir. Kullandıkları ilaç dozları ve miktarları yetişkinlerden daha küçük olan çocuklar için yazıcılar kullanışlı olabilir.

3 boyutlu yazıcıdan İnsan organı üretimi

Bu teknolojiyle üretilen belki de en olağandışı şey insan oranları. ABD merkezli Rensselaer Politeknik Enstitüsü araştırmacıları kısa bir süre önce 3 boyutlu yazıcıyla, kan damarları olan canlı insan derisi üretmenin yolunu bulduklarını duyurdu. Bu yöntemin yanıklarda doku tedavisi için kullanılabileceği belirtiliyor.

Ama hala aşılması gereken bazı zorluklar var. Teknoloji şimdilik sadece fareler üzerinde denendi. Vücuttaki dokuların bu yöntemi reddetmediğinden emin olunması için çalışmalar devam ediyor. Ama Dr. PankajKarande, dokunun özel bir tür fareye yerleştirildiğini ve 3 boyutlu yazıcıdan çıkan derideki damarların farenin kendi damarlarıyla rahatlıkla birleştiğini söyledi.

Dr. Karande, “Bu çok önemli çünkü dokuyu canlı tutan kan ve besinlerin transferi oluyor” dedi.

Evin duvarları robotlar tarafından üretildi ama çatıyı inşaat işçileri ördü. Bazıları bu teknolojinin daha geniş alanlarda da kullanılabilmesini umuyor. New York merkezli SQ4D şirketinde görevli mühendis Kirk Andersen “3 boyutlu yazıcıyla üretilen evlerin, binaların bu dünyanın inşa edilme şeklini değiştireceğine inanıyoruz” dedi. Bu yılın başında bir şirket, kat kat duvarlar ören robotlar sayesinde yalnızca sekiz günde 176 metrekarelik bir ev inşa etti.

Anderson, bu yöntemin inşaat sektöründe ‘malzeme ve işçi maliyetlerini büyük oranda düşürdüğünü’ söylüyor. Firmaya göre bu teknolojiyle üretilen evin maliyeti geleneksel yöntemlerle inşa edilen evin maliyetine kıyasla % 70 daha düşük.

3 boyutlu yazıcı teknolojisi hala gelişmekte. Kara ve hava aracı üretiminde yaygın kullanılıyor. Dünya genelinde bu yöntemle inşa edilen binalar oldu. Bu da, gelecekte daha yaygın ve farklı alanlarda kullanılabileceğine işaret ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap