45 Ton Altın Üretimi ile 2021’de Rekor Kırılacak

45 Ton Altın Üretimi ile 2021'de Rekor Kırılacak
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın üretimine yönelik faaliyetlerine devam eden Altın Madenciler Derneği Genel Başkanlık görevine yeni gelen Mehmet Yılmaz, 2021 yılına ait hedef ve planları Anadolu Ajansı muhabirlerine anlattı. 2020 yılında 42 ton altın üretimi yapıldığını ve bunun ekonomiye 2,4 milyar dolarlık katkı sağladığını hatırlatan Yılmaz, 2021 yılında 45 ton altın üretimi yapılmasının mümkün olduğunu söyledi. Hedeflenen 45 ton üretimi hedefinin aşılabileceğine işaret eden Yılmaz, bu seviye ile 2021 yılı altın üretiminin rekor seviyeye yükseleceğini belirtti. Önceki yıllarda 5 yılda 100 ton altın üretimi hedefinin sağlandığını hatırlatan Yılmaz, hedeflere ulaşılmada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğinin önemli olduğunu vurguladı.

İşletilen Maden Saha Sayısı Hedefler Arasında

Altın üretimini arttırmada işletilen maden saha alanlarının önemini vurgulayan Yılmaz, yatırımların artması ve maden aramalarının teşvik edilmesi için işletilen maden saha alanlarının arttırılmasının 2021 hedefleri arasında yer aldığını söyledi.  Sektörde şuan da 13 bin kişinin istihdam edildiğini söyleyen Yılmaz, altın üretiminin beklenen seviyelere yükselmesi ile istihdam sayısını 20 bine çıkarmanın mümkün olduğunu ifade etti. Büyüme hedeflenen alanlar ile 2020 üretim ve istihdam rakamlarını zirve noktalara ulaştırmanın üretim miktarı yanında diğer hedefleri oluşturduğunu belirtti.

Projeler İçin İzin Bekleniyor

2020 yılında 25,2 milyar dolar altın ithal edildiğini belirten Yılmaz, altın üretimin arttırılması ile bu miktarın milli ekonomi içinde kalacağını ve ekonomide karşılık bulacağını söyledi. Yılmaz, altın üretimini artırmak için hazırlanan projeler için kamudan izin alınması halinde istihdam sağlanırken, ekonominin de belirtilen hedeflere ulaşarak güçleneceğini dile getirdi. Projelerin uygulanmasına geçilmesi ile birlikte 5 yılda 100 ton altın üretimi hedefine ulaşılabileceğini ve 2021 yılı için öngörülen 45 ton altın üretimi hedefinin aşılabileceğini sözlerine ekledi.

Saha Rehabilite Edilerek Doğaya Geri Dönüştürülüyor

Madencilik faaliyetlerinin sürdürüldüğü alanlara yönelik değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile sürekli iletişim halinde olduklarını söyledi. Uyumlu çalışma ile madencilik faaliyetleri sonrası ekonomik katkı sağlandığını ve çalışma alanlarının rehabilite edilerek topluma ve doğaya geri kazandırıldığını ifade etti. İnsan ve doğaya önem verilmesinin sektörü ileri taşıyacak bir güç kazandırdığını hem çevreyi koruyacaklarını hem de kaynakların ekonomiye kazandıracaklarını söyledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!