ABD Mali Teşvik Paketi Senato’da Onaylandı

Küresel ekonomi piyasalarında doların gösterdiği dalgalı fiyat hareketliliği, yurtiçi piyasalara da yansımaya devam ediyor. Doları küresel ekonomi piyasalarında etkileyen en önemli gelişmelerden biri olan ABD mali teşvik paketi, hafta arasında ABD Senatosu’nda onaylandı. Paketin onaylanması ile birlikte, doların bu hafta çizeceği fiyat grafiği takip edilecek.

ABD Mali Teşvik Paketi Senato'da Onaylandı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel ekonomi piyasalarında ABD Doları, Mart 2020 döneminden geçtiğimiz haftanın başına kadar düşüş eğiliminde seyrediyordu ve bunun en büyük etkeni de Covid-19 salgınının, Mart 2020 döneminde ABD piyasalarını vurmuş olmasıydı. Salgının etkisi ile birlikte güven kaybetmeye başlayan dolar, küresel ekonomi piyasalarında da önemli para birimleri karşısında yıl boyunca kademeli olarak değer kayıpları yaşadı ve dönemsel olarak bu kayıplar, yurtiçi piyasalarda Türk Lirası karşısında da gerçekleşti. Ancak dolar/TL’deki asıl düşüşler, Kasım ayı başlarında başladı. Ekonomi yönetimlerindeki değişiklikler sonrası başlayan düşüş eğilimi 2021 boyunca devam ettikten sonra, Şubat ayının üçüncü işlem haftası başlarında ABD Hazine tahvil faizlerinin beklenenden fazla gelmesi ile birlikte yerini yükselişlere bıraktı. Doların fiyat hareketliliği için takip edilen bir diğer önemli gelişme ise ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre’de oy çokluğuyla kabul edilen ve Senato’ya gönderilen 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketiydi. Geçtiğimiz haftalarda Senato’ya gönderilen mali teşvik paketi, hafta arasında Senato’da onaylandı.

Mali Teşvik Paketi Oy Çokluğuyla Kabul Edildi, Pakette Neler Var?

3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimlerinden önce, demokratların adayı Joe Biden’ın propagandalarında dile getirdiği, Covid-19 salgınının etkilerini hafifletmek için sunulacağı söylenen ABD mali teşvik paketi, Kongre’de oy çokluğuyla kabul edildikten sonra Senato’da da 11 saatlik görüşmenin ardından, 50’ye 49 oy ile kabul edildi. ABD Başkanı Joe Biden tarafından sunulan 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi, 5 ana başlık altında ABD vatandaşları ve yerel hükümetler ile buluşacak. Mali teşvik paketi; teşvik ödemeleri, aşılama ve test çalışmaları, eyalet yönetimleri destekleri, işsizlik sigortası ve sağlık sigortaları başlıkları altında dağıtılacak.

İşsizlik ve Yardım Ödemeleri

Başkan Joe Biden tarafından Kongre’ye sunulan, Kongre’de 249’a 242 oy çokluğuyla kabul edilerek Senato’ya gönderilen ve Senato’dan da 50’ye 49 oy çokluğuyla geçen 1,9 trilyon dolarlık ABD mali teşvik paketinde, işsizlik yardımı olarak vatandaşlara haftalık 300 dolarlık yardım yapılacak. Öte yandan durumu olmayan ABD vatandaşları için de 1.400 dolarlık nakit yardım ödemeleri yapılacak. İşsizlik ödemeleri, salgın sürecinde işten çıkarılan 9,5 milyon vatandaş için yapılacak.

Pakette Yer Alan Diğer Ödemeler

Paketin içerdiği aşılama ve test çalışmalarına ise pakette 160 milyar dolarlık bütçe ayrıldı. Bu bütçe ile ücretsiz aşılama sağlayacak bir programın oluşturulması düşünülüyor. Öte yandan eyalet destekleri ile yerel hükümetlerin salgın ile mücadele etmesi kapsamında, eyalet yönetimlerine 350 milyar dolarlık ödeme yapılacak. İşsizlik sigortasında haftalık 300 dolar ödeme yapılacak ve bu ödemeler Eylül ayına kadar devam edecek. Sağlık sigortaları kapsamında ise 500’den daha az çalışanı olan işletmeler için salgın sürecindeki zararların karşılanması adına vergi indirimleri ve 1.400 dolarlık destek ödemeleri yapılacak.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!