ABD Yaptırımları Dolar Kurunu Etkiledi

ABD Yaptırımları Dolar Kurunu Etkiledi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar Türk Lirası karşısında bir süredir devam eden düşüşünde dün 7.31 seviyesinin altını zorladı. 200 günlük ortalamasının altına inen dolar, ABD Türkiye arasında devam eden S-400 gerilimi ile ilgili ABD’nin dün gerçekleştirdiği açıklamalardan sonra toparlanma yaşadı. Dolar ABD açıklamaları ile yeniden 7.35 seviyesinin üzerinde konumlandı.

Euro Yeniden 9 TL’nin Üzerinde

ABD Türkiye arasında silah ambargosu geriliminin devam etmesi ve konu ile ilgili dün ABD cephesinden gelen açıklamalarda dolardaki yükseliş Euro üzerinde de etkili oldu. Uzun zamandan sonra yeniden 9 TL’nin altına düşmüş olan Euro, ABD açıklamaları ve dolar yükselişinden etkilenerek yenide 9 seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Dolar hareketlerinden sürekli etkilenen Euro dün 9.05 seviyesinin üzerine çıktı. Euro bugün ise 9.06 seviyesinden güne başladı. Dolar ve Euro kurlarında yaşanan yükselişin devamlı olup olmayacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Dolar/TL Kurundaki Yükseliş Devam Eder Mi?

Dolar/TL kurunda ABD açıklamalarının ardından dün akşam yaşanan yükselişten sonra kurdaki hareketlerin ne şekilde devam edeceği merak konusu oldu. Dün yeniden 7.35 seviyesinin üzerine çıkan dolar kurunun bugün güne 7.37 seviyesinden başlaması ve Euro kurunun da yeniden 9 TL üzerinde konumlanması döviz kurlarındaki yükselişin devamlı olup olmayacağı konusunda merak uyandırdı. Türk Lirası’nın kasım ayından bu yana yaşadığı güçlenmenin ardından döviz kurlarındaki değişimin ne şekilde hareket edeceği araştırılmaya devam ediyor.

Dolar/TL kurunda düşüş trendinin şimdilik devam edeceği öngörülüyor. Dün başlayan ve bugün devam eden yükseliş hareketlerine rağmen dolar kurunun aşağı yönlü ivme alması bekleniyor. Dolar 7.37 seviyesinde kritik bir noktada dururken destek seviyesi 7.30 ve 7.25 seviyeleri olarak görülüyor. Güçlenmeye başlaması durumunda ise 7.60 ile 7.80 seviyeleri de direnç noktası olarak görülüyor. Bu direnç noktalarını zorlaması ve 7.80 seviyesini geçmesi önemli kabul edilse de doların bu güçlenmeyi gerçekleştiremeyeceği konusunda yaygın bir kanı var. Dolarla direnç seviyelerini zorlayacak bir güç oluşmadığını belirten uzmanlar dolar/TL kurundan yükseliş beklenmediğini açıklıyor.

Küresel Piyasalar Büyük Oranda Kapalı

Dolar ve diğer döviz kurlarının yılın son günündeki görünümleri bu şekilde. Türk Lirası’nın 2021 yılına güçlü girmesi beklenirken, kurların takibinin yapıldığı ve hareketlenmelerin yaşandığı küresel piyasaların çoğu bu süreçte kapalı olacak. Yılbaşı sebebi ile küresel piyasaların çoğunun kapalı olması nedeniyle takipler Türkiye’de Para Politikası Kurulu özeti ve kasım ayı dış ticaret açığı izlenerek, dış piyasada ise ABD işsizlik başvurusu verileri izlenecek.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!