ABD’de 3 Trilyon Dolarlık Paket Yolda

3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimlerinden önce demokratların adayı Joe Biden, seçim propagandalarında dile getirdiği 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketini, Ocak 2021 döneminde başkanlık görevini devraldıktan sonra Mart döneminde Kongre ve ardından Senato oylamasına sundu, paket oy çokluğuyla kabul edildi. Önümüzdeki hafta dağıtılması planlanan mali teşvik paketinin ardından, Joe Biden tarafından 3 triyon dolarlık bir ek paket daha hazırlandığı bildirildi. Söz konusu yeni paketin, enflasyon ve dolara nasıl etki edeceği merak ediliyor.

ABD’de 3 Trilyon Dolarlık Paket Yolda
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Başkanı Joe Biden, Kasım 2020 döneminde kazandığı başkanlık seçiminden sonra Ocak 2021 döneminde görevi devraldı ve başkan adayıyken vaat ettiği 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketini Senato oylamasına sundu. Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında ortaya koyulan teşvik paketi oy çokluğuyla kabul edildi ve paketin içeriğinde yer alan yardım çeklerinin önümüzdeki hafta ABD vatandaşlarına dağıtılması planlanıyor. ABD mali teşvik paketi, henüz onaylanma aşamasına gelmeden önce bir enflasyon endişesi yaratmıştı ve bununla birlikte dolar, küresel piyasalarda zayıflama eğilimine girmişti. Ancak dolar, ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerindeki beklenmedik artış ile birlikte tekrar güçlendi. Şimdi ise ABD Başkanı Joe Biden’ın, ülke ekonomisini desteklemek amacı ile 3 trilyon dolarlık yeni bir istihdam ve altyapı paketi hazırladığı bildirildi. Haftaya sunulması beklenen paketin, dolar üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı ise takip edilecek.

Cumhuriyetçilerin Destek Verip Vermeyeceği Bilinmiyor

The New York Times’ın haberine göre Biden’ın ekonomi danışmanları 3 trilyon dolarlık istihdam ve altyapı paketini bildirdi. Habere göre, pakete ilişkin teklifin haftaya sunulması bekleniyor. Bir önceki mali teşvik paketinde, ABD Covid-19 salgını ile mücadeleyi amaç olarak belirlenmişti ve yeni pakette, iklim değişikliği ile mücadele, eğitim, altyapı ve iş gücünü geliştirme başlıkları amaç olarak belirlenecek. Bu alanlara yönelik yatırımların yer aldığı belirtilen paketin, yüksek gelirli kişilerden alınan vergilerin artırılması ile finanse edilebileceği ifade edildi. Ancak pakete cumhuriyetçilerin destek olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

3 Trilyon Dolarlık Paketin Amacı

Söz konusu 3 trilyon dolarlık istihdam ve altyapı paketinde, altyapı harcamaları köprü, yol, elektrikli araç şarj istasyonları, liman, elektrik şebekesinin güçlendirilmesi, yeşil enerji ve 5G yatırımlarını kapsayacak. Pakette istihdam planında ise kadınların iş gücüne daha çok katılımı, beşeri altyapı desteği ve eğitim gibi alanlarda yatırımlar yapılması bekleniyor. Mart 2020 döneminde Covid-19 salgının ABD piyasalarında etkisini göstermesi ile birlikte küresel piyasalarda zayıflamaya başlayan dolar, mali teşvik paketi ile birlikte daha çok güven kaybına uğramıştı.

Yurtiçi Piyasalarda Endişe Var

ABD kanadında yaşanan gelişmelerin yanı sıra yurtiçi piyasalarda bankacılar, yatırımcılar için bir endişenin oluştuğunu ifade ediyor. Türkiye 10 yıllık gösterge tahvil getirilerinde 500 baz puanlık yükseliş yaşandı ve tahviller %19’u aştı. Öte yandan bankacılar, Kasım 2020 döneminden itibaren TL cinsi yatırım yapmış olan yatırımcıların, dün varlık değerlerinde büyük kayıplar yaşadığını ifade ediyor.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!