1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Adil kullanım kotası kaldırılırsa ne olacak?

Adil kullanım kotası kaldırılırsa ne olacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan adil kullanım kotasının 2019 yılında kaldırılacağını söyledi. Peki bu durumda ne olacak. Şirketler mi, kullanıcı mı mağdur edilecek?

Adil kullanım kotası kaldırılırsa ne olacak?

Adil kullanım kotası, internet kullanıcılarının internet kullanımı esnasında yoğun veri trafiğinden etkilenmemesi için ve oluşabilecek teknik problemleri engellemek amacıyla uygulanan planlanmış uygulamalar bütününe Adil kullanım kotası adı veriliyor..

Adil kullanım kotası dahilinde, kullanıcılar belirli bir limite kadar indirme işlemi uygulayabilir.İzin verilen limitleri dolduğunda ise internet hızında düşüş yaşanır.

Msela standart olarak 20 mbps hız ile internet kullanan bir kullanıcı, kendi hizmetinde izin verilen 10 GB’lık veri indirme limitini aştığında internet hızı 3 mbps’a düşürülür ve bir sonraki sıfırlanma süresine kadar 3 mbps hız kullanır.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, kamuoyunda bir süredir tartışmalara konu olan adil kullanım kotasının gelecek yıl içerisinde kaldırılacağını duyurdu.

Bu durumda şirketlerin önünde iki yol var.

birincisi. kullanıcıya hiçbir maliyet bimdirmedenmpss hızını düüşürmeden devam edecek. Bu durum şirketler açısından itiraza neden olabilir

ikincisi:  kullanıcı limitini aştığında internet hızı 3 mbps yerine eski hızında devam edeccek ama faturaya ek ücret yansıyacak.

ikinci durum kullanılarda büyük mağduriyetler oluşturacaktır ki Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı buna farklı bir çözüm üretmek zorunda klacaktır

Yorum Yap

Yorum Yap