Ağaoğlu Dolarda Kritik Noktaları Açıkladı

Ağaoğlu Dolarda Kritik Noktaları Açıkladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarını arttırma hareketi üzerine değerlendirme yapan Ağaoğlu, piyasalardaki etkisi gözlemlenen sıkı para politikalarının devamı için alınan bir karar olduğunu vurguladı. Faiz artırımı için gerekli şartların oluşmadığını söyledi.

Doların fazla satışı sonrası kur üzerinde artış gerçekleştiğini söyleyen Ağaoğlu, 7.45 seviyesine gerileyen kur, hisse senetlerinde yatırımcıların çıkışına neden olsa da tahvil ve mevduat hesaplarına yabancı yatırımcıların yatırımlarına devam ettiğini söyledi. Bu hareketlilik üzerine sıkı para politikaları uygulamalarının devamı niteliğinde bir karar alındı. 7.45 seviyesine kadar gerileyen dolar kuru için ilk aşamada 7.29 ve 7.32 seviyelerini aşılması durumunda 7.54 -7.64 seviyelerini teknik açıdan kritik noktalar olarak belirledi. Bu seviyelerin bilanço değişikliğinde zarar görmek istemeyenler için uygun seviyeler olduğunu vurguladı. Alım ve satımın mutlaka gerçekleşmesi gerekmediğini belirten Ağaoğlu, satış için kurun 7.32 seviyelerinin beklenebileceğini söyledi.

“Piyasalarda Sağlıklı Düzeltmelere İhtiyaç Var”

Piyasalardaki hareketlilik sonucunu değerlendiren Ağaoğlu, tek yönlü artış veya düşüşlerin endişe yaratabileceğini söylerken alım ve satım ikilisinin bir araya geldiği piyasaların sağlıklı olduğunu belirtti. Aşırı artış veya düşüşlere karşı normalleşmeyi sağlamak için piyasalarda sağlıklı düzeltmelere ihtiyaç olduğunu söyledi. Ağaoğlu, değer kazanmaya devam eden ABD tahvilleri üzerinde yaptığı analiz sonucunda sert bir düşüşün yaşanabileceğini, düzeltme ihtiyacının ortaya çıkmış olduğuna ve Borsa İstanbul için 1505 seviyesinin kritik nokta olduğuna dikkat çekti.

Euro Dolar Karşısında Gücünü Kaybedebilir

ABD 10 yıllık tahvil getirisinin önceki akşam kısa süre içinde yüzde 1,6 seviyesine çektiğini söyleyen Ağaoğlu, tahvil getirileri artışına devam ederken dolarda değer artışının beklendiğini ancak başladığını söylemek için erken olduğunu anlattı. Dolar’ın 1.45-1.50 seviyelerini aşması durumunda 1.2550 noktasının kritik olacağını ve piyasaların düzeltmelere ihtiyaç duyacağını söyledi. Piyasalardaki hareketliliğin Avrupa ekonomisini kötü etkileyebileceğini ve Euro’nun gücünü kaybedeceğini söyledi.

Herkesin Kazanacağı Sistem Mümkün Değil

Pandemi etkisi ile kripto paralar üzerinde işlem hacminin arttığını söyleyen Ağaoğlu, bu ilginin kripto paraların değerli metallerden daha fazla değerlendiğini söyledi. Bitcoin piyasalarına girişlerin artması ile ilk girenlerin kazanacağını, herkesin kazanmasının mümkün olmadığını vurgulayan Ağaoğlu, sistemin çökmeye mahkûm olduğunu söyledi. Altın için 1.690 seviyesinin kritik olduğunu söyleyen Ağaoğlu, kritik noktada kırılmanın olması ile aşağı yönlü hareketlerin başlayacağını söyledi.  Altına yönelmenin olup olmayacağı değerlendirmesi için henüz erken olduğunu belirtirken ilk adım olarak doların 1865 sınırını aşması gerektiğine dikkat çekti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!