1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Al-Baraka’nın Milyarder Sahibi Salih Kamil Vefat Etti

Al-Baraka’nın Milyarder Sahibi Salih Kamil Vefat Etti

Ünlü Suudi işadamı milyarder Salih bin Abdullah Kamil bugün sabaha karşı vefat etti.

Al-Baraka'nın Milyarder Sahibi Salih Kamil Vefat Etti

Kamil’in ölüm haberinin duyulmasının ardından sosyal medya ve dijital medya, vefat haberi ve taziye mesajlarıyla dolup taştı.

Salih Abdullah bin Kamil, Suudi Arabistan’ın önde gelen işadamlarından ve yatırımcılarından biriydi. En önemli yatırım sektörlerinden birkaçına yatırım yapan ilk Suudi işadamlarındandı. Bu yatırımlar, Arap ülkelerinde ‘Dallah Al-Baraka’ grubu ile tanınıyor. Dallah Al-Baraka Holding bünyesinde başta İslami bankacılık faaliyetleri olmak üzere çeşitli alanlarda kalkınma yatırımları ile ilgili kurum ve şirketler yer alıyor.

Kamil ayrıca medya ve reklamcılık alanına yatırım konusunda önde gelen Suudi işadamlarından biriydi. Ünlü Arap Radyo ve Televizyon Kurumu (ART) ile bu alanda onlarca yıl süren dev bir deneyim elde etti. Aynı şekilde Mekke gazetesinin kurucularından biri olan Kamil, ölümüne kadar gazetenin yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

Akademik eğitimini 1963 yılında Riyad Üniversitesi (şimdiki adı Kral Suud Üniversitesi) Ticaret Fakültesi’ndeki lisans eğitimiyle tamamladı. 10 yıllık devlet memurluğunun ardından, büyük başarı elde ettiği özel sektöre yöneldi.

Salih Kamil Çok Yönlü Bir İşadamıydı

Yurt içinde kalkınma ve çeşitli yatırım alanları ile ilgilenen Dallah Al-Baraka Holding yönetim kurulu başkanı olan Kamil, aynı zamanda Cidde Ticaret ve Sanayi Odası’na başkanlık ediyordu.

Yurtdışında ise İslami Bankalar ve Finans Kurumları Genel Konseyi (CIBAFI) ve İslam Ticaret Sanayi ve Tarım Odası (ICCIA) Yönetim Kurulu gibi çok sayıda uluslararası kuruma çeşitli dönemlerde başkanlık eden Kamil, İslam Kalkınma Bankası Grubu (IDB) Başkanlığı danışma kurulu üyesiydi.

Çeşitli tahminlere göre servetinin yaklaşık 8 milyar riyal (2,3 milyar dolar) olduğu düşünülen Salih Kamil, en zengin Suudi işadamlarından biri olarak kabul ediliyordu. İslami bankacılık sektörü de dahil olmak üzere birçok sektörde ve ekonomik faaliyette aktif bir rol oynayan Kamil, Arap dünyasında geleneksel bankacılıktan İslami bankacılığa geçiş çağrısının öncülerinden biriydi.

Yorum Yap

Yorum Yap