Alkin Altında Uzun Vadede Endişeye Gerek Yok Dedi

Alkin Altında Uzun Vadede Endişeye Gerek Yok Dedi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıl Çin’de ortaya çıkan koronavirüs ile birlikte 2020 yılı salgın yılı olarak geçti. Aralık ayının bitmesine sayılı günler kala, altın 2020 yılını büyük değer artışları ile kapatmaya hazırlanıyor. Covid-19 virüsü ile birlikte tüm dünyada endişelerin ortaya çıkması, uygulamaya konulan sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar yatırımcıları 2020 yılında değerli maden altına yönlendirdi. Hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında altın fiyatları, bu yıl tarihi zirvesini gördü. Artan risk ile birlikte altına koşan yatırımcılar talebi artırdı, öte yandan yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru tırmanışını sürdürdü ve gram altın fiyatları ilk kez bu yıl 540 TL seviyesini görmüş oldu. Öte yandan gram altının bu yükselişini destekleyici faktör olan dolar/TL kuru ise bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesini 8,58 seviyesinde görmüştü. Bu gelişmelerle birlikte zirveye tırmanan gram altında, özellikle gelen aşı haberleri düşüş hareketini başlatan unsurlar oldu. Yurtiçi piyasalarında Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndaki yönetim değişimi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yönetimindeki değişim, altın fiyatlarındaki düşüşü destekleyen diğer önemli faktörler oldu. Şu sıralar gram altın 462 TL seviyesinden işleme alınıyor. Öte yandan çeyrek altın ise 759 TL seviyesinde işlem görüyor.

Alkin: “Alırım Sandığa Atarım” Diyenler Endişelenmesin

Küresel piyasalardan gelen aşı haberleri ile birlikte sert düşüşler yaşayan ons altına karşın, Altınbaş Üniversitesi’nden Ekonomist Öğretim Üyesi Profesör Doktor Emre Alkin, uzun vadeli yatırım yapanlara endişeye gerek olmadığını dile getirdi. Prof. Dr. Alkin, hem yurtiçinde hem de küresel çapta altına yatırım yapanların, sert düşüşler karşısında endişelendiğini ve bunu anladığını söyledi. Alkin öte yandan “alırım sandığa atarım” şeklinde uzun vadeli yatırım yapanların endişe duymasına gerek olmadığını, gram altının uzun vadede yükselişini sürdüreceğini ifade etti.

Alkin İkinci Bir Planın Önemini Dile Getirdi

Uzun vadede altın yatırımcılarının endişelenmesine gerek olmadığını dile getiren Emre Alkin, her ne olursa olsun yatırımcıların bir ikinci planının olması gerektiğini ifade etti. Bu ifadesinde ise Alkin, Merkez Bankası’nın başkanın görevden alınacağını kimsenin tahmin edemeyeceği ile örneklendirdi. Bu gibi anormal durumlar için Alkin, yatırımcıları hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

Emre Alkin: “Kulaktan Dolma ve Kestirme Bilgiler Hataya Yol Açar”

Bir diğer yandan Emre Alkin başka bir konuda daha yatırımcılara dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu. Alkin, yatırımcıların kulaktan dolma ve kestirme bilgilerle hareket etmesinin sağlıklı olmayacağını, endişeli durumlarda bu gibi hatalara sebep olabileceğini belirtti. Ekonomi piyasalarını iyi okuyamayan yatırımcıların bu gibi durumlara daha meyilli olduğunu dile getiren Alkin, bunun kayıplar yaşatabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!