Altın 2020’de İlk Kez Bir Ayı Kayıpla Kapattı

Altın 2020'de İlk Kez Bir Ayı Kayıpla Kapattı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında altın fiyatları ilk kez bir ayı düşüşle kapattı. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) hala teşvik paketlerinin netlik kazanmamış olması, olumlu yönde ilerleyen aşı haberleri altın portföylerinden çıkışı hızlandırdı. Öte yandan altının ons fiyatında Temmuz ayından bu yana ilk kez 1.800 dolar seviyesinin altını görüldü. Böylece gram altın fiyatı, 6 Kasım tarihinde 540 TL’nin üzerinde olan seviyeden 450 TL seviyesinin altına inmiş oldu. Bu kapsamda altın fiyatlarının girdiği düşüş tredni 3 hafta sürmüş oldu. Yatırımcılar ise sarı madenin Aralık ayına nasıl giriş yapacağını ve düşüş trendinin son ayda da devam edip etmeyeceğini merak etmeye başladı. Bu konuda uzman yorumlarını değerlendiren altın yatırımcıları, alım satım yönünü belirlemek için en doğru değerlendirmelere gözünü çevirdi. Yurtdışı piyasalarında yabancı analistlerin ons altın öngörüleri ve yurtiçi piyasalarda yerli analistlerin gram altın değerlendirmeleri, sarı maden yatırımcıları için altın değeri taşıyor.

Ons Altında Haftalık Düşüş %4 Oldu

Altın fiyatlarındaki düşüş trendi, Kasım ayının son işlem haftasında da devam etti. Bir dönem ons altın fiyatının 2 bin dolar seviyesinin üzerine çıkması, altın fiyatlarındaki endişeyi artırdı fakat ons altın fiyatı bu seviyede tutunamadı ve bu hafta çok kritik olan 200 günlük ortalama değerin gerisine çekildi. Temmuz ayından bu yana ilk defa 1.800 dolar seviyesinin altına çekilen ons altın fiyatı, 1.774 dolar seviyesine kadar indi. Böyle ons altın fiyatındaki düşüş %2 seviyesini aşmış oldu. Günlük düşüşün yanı sıra ons altın fiyatındaki düşüş, hafta başından bu yana %4’e ulaştı.

Şükran Gününde Tarihi Rekora %12 Uzakta

Altın, yatırımcılarını yüzünü bu yıl güldürdü. Bu yılın her ayında kazandıran altın, Kasım ayını değer kaybı ile kapatacak. ABD’de Şükran Günü sebebi ile piyasaların kapalı olduğu 27 Kasım tarihinde altın fiyatları tarihi rekorunun %12 oranlık gerisinde kaldı. Yurtiçi piyasalarında yerli analistler, ABD’de teşvik paketinin netlik kazanmaması, aşı haberlerinin olumlu gelmesi ve düşen VIX endeksi sebebi ile yatırımcıların güvenli limanı altında fon çıkışlarının hızlandığını ifade ediyor.

Düşüşten Kapalıçarşı Zararlı Çıktı

Altının ons fiyatındaki düşüşler, Kapalıçarşı’yı da olumsuz etkiledi. Dolar/TL kurunun 8,58 seviyesindeki tarihi zirvesinden, 7,80 TL seviyesine inmesi ile beraber gram altın fiyatının da 450 TL seviyesinin altına kadar çekilmesi Kapalıçarşı’da olumsuz karşılandı. Altının gram fiyatı 6 Kasım tarihinde 540 TL seviyesine kadar yükselerek rekor kırmıştı. Öte yandan bir diğer değerli maden gümüşteki düşüş ise günlük bazda %4 seviyesine geldi. Ağustos ayı başında 29,85 dolara çıkarak tarihi zirvesinin gören gümüşün ons fiyatı da 23 dolar seviyesinin altına kadar geriledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!