Altın Bu Haftayı Kazançla Kapatacak

Altın Bu Haftayı Kazançla Kapatacak
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında son 10 yılın en büyük yükselişini gösteren altın yükselişinin sürdürmeye devam ediyor. Daha önce yapılan Fed toplantısı ile kazançlı çıkacağı tahmin edilen altın üçüncü haftasını da yükseliş ile sürdürüyor. Altının 2020 yılını oldukça yüksek bir fiyattan kapatması tahmin ediliyor.

Dünyadaki birçok yatırımcının güvenli yatırım aracı olarak değerlendirdiği altın bu sene beklenenin de üzerinde performans göstererek son 10 yılın en büyük değerlerine ulaştı. Aşı çalışmaları ile olumsuz etkilenen altın son dönemlerde Fed’in uzun süredir uyguladığı politikasını devam ettireceğini açıklaması ile beraber yeniden yükselişe geçti. Altının üçüncü haftayı da kazançla kapatması bekleniyor.

Aşı Gelişmelerine Rağmen Altın 2020 Yılını Yükselişte Kapatacak

Altın fiyatları cuma günü yatay seyrederken bu hafta başında yeniden değer kazanamaya başladı. Hafta başından bu yana %2.45 değer kazanan altının bu haftayı da yükselişle kapatması bekleniyor.

Covid-19 sürecinde yükselişe geçen altın aşı çalışmalarında yaşanan gelişmelerde ufak çaplı bir gerileme yaşamıştı. Ancak Almanya’da alınan yeni önlemler gibi salgının etkisini devam ettirdiğine dair gelişmeler ve bağışıklık kazanmanın uzun zaman alacağına dair açıklamaların yapılması altının yeniden güvenli yatırım limanı olarak değer kazanmasını sağladı.

Fed Ekonomiyi Desteklemeye Devam Edeceğini Açıkladı

Altının üçüncü haftasını da kazançla kapatmasının en önemli sebeplerinden biri de Fed politikaları olarak gösteriliyor. Fed yılın son toplantısında merkez bankasının ekonomiyi aynı şekilde desteklemeye başlayacağını açıklamıştı. Fed’in ekonomiyi destekleyen hamleleri devam ettirmesinin altının kazanmasında son derece etkili olması bekleniyor. Fed’in politikaları ile yatırımlarını kaybetmekten korkan yatırımcılar altına yönelmeye devam ediyor.

Senato ve Temsilciler Meclisi’nde Covid-19 yardım anlaşması ile ilgili müzakereler devam ediyor. Liderler teşvik paketlerinin üzerine çalışmaya devam ederken, teşvikin gelme tarihlerinde gecikme yaşanması da bekleniyor. Aynı zamanda pakete karşı çıkma olasılığı bulunan liderler de var.

Craig Erlam: Fed Politikaları Altının Lehine İşliyor

Fed politikalarının altın üzerindeki etkisi ile ilgili analist Craig Erlam da fikirlerini açıkladı. Altınının kazanmaya devam ettiğini belirten Erlam, Fed politikalarının altının lehine işlediğini açıkladı. Erlam Fed’in faizlerini arttırma niyetinde olmadığını aynı zamanda varlık alım programında da değişikliğe gitme gibi bir planlarının da olmadığını belirterek, bu politikalara daha uzun bir süre daha devam edeceğini açıkladı. Craig Erlam bu politikaların doların aleyhine ancak altının lehine olduğunu belirtti. Dolar Fed politikalarından olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!