Altın Fiyatları İçin Uzmanlar Beklentilerini Açıklıyor

Altın Fiyatları İçin Uzmanlar Beklentilerini Açıklıyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılının temmuz ayından beri yükselişte olan altın yön değiştirdi. Temmuz ayından beri 1800 doların altına düşmeyen altın fiyatlarında son dönemlerde beklentiler değişmeye başladı. Covid-19 aşıları ile ilgili olumlu gelişmelerin yaşanması ile ons altında düşüş meydana gelmeye başlarken, dolar kurundaki yükseliş gram altının seviyesini korumasında destek yaratıyordu. Dolar kurunda da geri çekilme yaşanması ile hem ons altın hem de gram altın fiyatları yön değiştirdi.

Temmuz ayından beri yükseliş trendini sürdüren altın Covid-19 aşısında yaşanan olumlu gelişmeler, yeni ekonomik dönem söylemlerinin başlaması ve dolar/TL kurunda yaşayan geri çekilme ons altının 1800 dolar ve gram altının da 450 TL’nin altına düşmesine sebep oldu.

Altın Psikolojik Direncin Altına Düştü

Covid-19 salgın sürecinin başlamasından bu yana en güvenilir yatırım araçlarından biri olarak gösterilen altın, son dönemlerde yaşadığı düşüş trendi ile psikolojik direncin altına düştü. Ons altında 1800 olarak kabul edilen psikolojik direnç, gram altında ise 450 TL olarak kabul ediliyor. Altın son 24 saatte yaşadığı hareketlenme ile psikolojik direnç seviyelerinin altında işlem gördü.

Figen Özsavcı Gümülcineli: Dolar Kuru Gram Altını Düşürebilir

Altının yükseliş trendinin kırılması üzerine birçok altın uzmanı konu ile ilgili analiz ve yorumlarını paylaşmaya başladı. Meksa Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Figen Özsavcı Gümülcineli ons altında 1800 dolar seviyesinin önemli olduğunu söyledi. Ons altında aşağı yönlü hareket beklemediğini açıklayan Gümülcineli, ancak aşının erken uygulanmaya başlaması ya da Covid-19 salgını ile ilgili çok pozitif gelişmelerin yaşanması durumunda ons altının 1800 dolar seviyesinin altına düşeceğini açıkladı. Bununla birlikte gram altında ise düşüş beklediğini açıkladı. Gram altının hem ons altına hem de dolar kuruna göre pozisyon aldığını açıklayan Gümülcineli, dolar kurunda geri çekilme yaşandığını ve gram altının 450 TL’nin altına düşmesinin mümkün göründüğünü açıkladı.

Altının Yükseliş Trendi Kırıldı

Altın fiyatları ile ilgili beklentisini açıklayan isimlerden biri de Tonguç Erbaş oldu. Erbaş altında aşağı yönlü bir hareket beklediğini ve ağustos ayında görülen 2075 zirvesinin uzun süre daha zirve olarak kalacağını açıkladı. Para Uzmanı Zafer Ergezen de altında düşüş yaşanacağını iddia ederek, uzun zamandır devam eden yükseliş trendinin kırıldığını açıkladı.

Altın Fonlarında Satışlar Gerçekleşmeye Başladı

Altın fiyatlarında öne çıkan gelişmeleri de Haluk İzzet Mutlu değerlendirdi. Altındaki 2300 ve üzeri fiyat beklentilerinin kırıldığını açıklayan Mutlu dünyanın en büyük fiziki altın fonlarının satış gerçekleştirmeye başladığını açıkladı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!