Altın Fiyatları Nasıl Düşer?

Altın Fiyatları Nasıl Düşer?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatlarının düşmesi küresel risklerin ortadan kalkarak küresel büyümenin arzu edilen seviyelere yükselmesi ile mümkün olacaktır. Devam eden Covid-19 riski ve yaklaşan ABD Başkanlık seçimleri henüz şartların olgunlaşmadığı yönünde gerçekleşse de Koronavirüs aşısı ile ilgili gelebilecek gelişmeler tabloyu tersine çevirebilir.

Küresel piyasalarda ekonomik aktivitelerin normal seyrine dönmesi ile birlikte küresel yatırımcıların risk algısı değişebilir. Yurtiçinde altın fiyatlarında gerilemeden bahsedebilmek için sadece ons altın özelinde değil, döviz kuru özelinde de değerlendirmelerde bulunmak gereklidir.

Henüz kur cephesinde rekor fiyatlamalardan geri gelinmiş değilken yatırımcılar, altın fiyatlarının düşebileceğini düşünmemektedirler. Türk Lirası’nın kısa ve uzun vadede değerini artıracak adımların atılması ise altın fiyatlarında düşüş beklentilerinin konuşulmasına sebep olabilir.

Kısa vadede TCMB faiz artırımı kararları ve sıcak para girişi, TL varlıklara talebi artırmaya paralel TL değerini artırabilecek gelişmeler olarak öne çıkar. Uzun vadede ise cari açıkta iyileşme, artan turizm gelirleri ve dış finansman sorununun düşük maliyetle çözülmesi adımları Liranın stabilitesini sağlayacak gelişmeler olarak öne çıkar.

Kredi ile 1 Kg Altın Almak Mantıklı Mı?

Kredi ile altın alımı riskli bir karar iken, bahsedilen meblağın 1 kilo altın olması riskin boyutlarını artırmaktadır. Kiloluk altın alımı için neredeyse 490 Bin TL tutarında ödeme yapılacak olması, kredi masrafları ile birlikte neredeyse 500 Bin TL kredi çekilmesine yol açar. Geri ödeme ile birlikte ödenecek faiz tutarı düşünüldüğünde, üstlenilen riskin boyutları daha iyi kavranabilecektir.

Bankaların güncel kredi faiz oranları yüzde 1,40 bantlarında yer alır. Öte yandan yasal düzenleme ile ihtiyaç kredisi üst vade sınırı 36 ay ile sınırlandırılmıştır. Bu iki bilgi eşliğinde 500 Bin TL ihtiyaç kredisi hesaplaması yapıldığında; aylık ödenecek taksit tutarı 18.696 TL çıkarken toplam ödenecek faiz tutarı 173 Bin gibi bir seviyede yer almaktadır. Kredi tahsis ücreti, hayat sigortası ve benzer kredi masrafları için de 10 Bin TL bir bütçe ayrıldığında, 183 Bin TL gibi boşuna bir ödeme yapılacaktır.

Bahsedilen masrafların çıkartılarak alınan pozisyonun kafa kafaya gelebilmesi için gram altın fiyatının 580 TL bantlarına gelmesi gereklidir. Güncel altın kuruna göre yüzde 18’lik artışa tekabül eden bu seviye mümkün olarak düşünülse de ortalama maliyetlenme yöntemi ile alımlar daha karlı pozisyonlara sahip olmayı sağlayacaktır.

Tasarruf etmek zorlanan yatırımcılar kredi ile altın alımı tercihlerinde bulunurken, tasarruf edebilen yatırımcılar ise aylık maaş dönemleri kenarı ayırdıkları paralar ile altın alarak ortalama bir maliyete ulaşırlar. Altın fiyat inişlerinde yapılan alımlarla maliyet düşerken, tek seferde yapılan alıma göre oldukça düşük riskte yatırım yapılabilir. Kredi ile alım yerine sanki kredi çekmişçesine taksit tutarına karşılık gelen miktarlar ile altın almak, uzun vadede oldukça iyi bir kazanca risksiz bir şekilde ulaşmaya yardımcı olacaktır.

1 Kg Külçe Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kiloluk külçe altın alımında dikkat edilecekler sahte altın satın almaya karşı sizleri koruyacaktır. Külçe altını güvenilir kuruluştan sertifikalı olarak satın almanız halinde sahte altın alma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Öte yandan sertifika üzerinden saflık derecesi ve gramaj bilgilerini kontrol ederek güvenle kiloluk fiziki altın satın almasını tamamlayabilirsiniz.

1 Kg Altına Aylık Ne Kadar Faiz Alırım?

Kilo altın için alınabilecek aylık faiz bankadan bankaya değişir. Bankaların altın mevduat faiz oranları yüzde 0,1 – yüzde 0,5 bandında değişir. Özel bankalar kamu bankalarına göre altına daha yüksek faiz verirken, vade süresine göre de uygulanan faiz miktarı farklılık gösterebilir. 1 kilo altın için aylık faiz hesaplaması yapıldığında ise ortalama 0,10 – 0,40 gram faiz geliri elde edilebileceği hesaplanabilir.

1 Kg Altının Zekatı Ne Kadar Tutar?

1 kilo altının zekatı 25 gram altına karşılık gelir. İslamiyet’e göre altın ve benzeri ticari malların zekatı, malın 40’ta 1’idir. 1 kilo altın için bu kıstaslara göre 25 gram altın tutarı zekat olarak verilmelidir. 1 kg altın için Türk Lirası cinsinden verilmesi gereken zekat ise 12.225 TL tutarına karşılık gelecektir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!