Altın Fiyatları Neden Artar?

Altın Fiyatları Neden Artar?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatlarında yaşanan artış nedenleri yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı olabilir. Sebepler her ne olursa olun 1 kg altın güncel değeri, yaşanan fiyat hareketlerinden fazlasıyla etkilenir. Gram altın bazında gerçekleşen her 1 TL değişim, kilo altına sahip olan yatırımcılara 1.000 TL gibi ciddi bir oranda etki gösterir.

Altın fiyatları ons altın değişimlerine göre şekillenir. Vadeli işlemler piyasasında değişen altın fiyatları, spot piyasa etkiyerek ons altının talep ve arz işlem yoğunluğuna bağlı olarak hareket etmesine sebep olur. Altın ons fiyatı artarken yurtiçi fiyatları yukarı yönde desteklenir. Tersi harekette ise gram altın fiyatlarında düşüş eğilimi gerçekleşir.

Altın Neden Yükselir?

Altın, küresel piyasalarda risk durumları ile karşılaşıldığında yükselişe geçer. Ekseriyetle ekonomik riskler altın alım kararlarını etkilerken, savaş ve jeopolitik riskler de yatırımcıların güvenli limana olan taleplerini artırır. Ek olarak ons altın fiyatları dolar güçsüzleştiği dönemlerde de tırmanışa geçer. FED likidite bollaşması veya zayıf ABD ekonomik verilerinin etkisi ile doların değer kaybetmesi, ons altının yukarı yönlü hareketine sebep oluşturur.

Ons altın dolar bazında fiyatlanır. Meydana gelen bu fiyatlama, gram altın cephesinde fiyatların dolar kurundan etkilenmesine de yol açar. Türk Lirası’nın değer kaybettiği dönemlerde dolar kuru, yurtiçi altın fiyatlarını yukarı yönlü hareket etmeye zorlar. Bu süreçte gram altın fiyatları, Kapalı Çarşı Altın fiyatları ve diğer kuyumcu altın fiyatları yukarı yönlü hareket etmeye çalışır.

Altın Yatırımı Ne Zaman Yapılır?

Altın yatırımcıları artış dönemlerini küresel piyasalarda meydana gelebilecek talep artışı yanında yurtiçi dolar kurunda yükseliş ivmesinin yakalanabileceği dönemlere göre değerlendirmelidir. Sadece ons altının yükselmesi, yurtiçinde gerileyen bir dolar kuru olması halinde fiyatlara yansımaz. Aynı şekilde ons altın değer kaybetse bile artan dolar kuru etkisi ile fiyatlar yurtiçinde yukarı yönde hareket edebilir. Her ikisinin de benzer yönde hareket gerçekleştirdiği dönemlerde ise yurtiçi altın fiyatlarında rekor fiyatlamalar ile karşılaşılması olasıdır.

Altın Fiyatları Neden Dalgalı Seyrediyor?

Son günlerde altın fiyatlarının ani yükselişinin izleri halen yatırımcıların zihninde tazedir. Covid-19 salgınının küresel ve yurtiçi sonuçları ons ve gram altın cephesinde yeni rekorlara ulaşılmasını tetikledi. Covid-19 salgını altın fiyatlarını destekleyecek pek çok unsuru içinde barındırıyor. Ekonomik faaliyetlerin durdurulması, likidite bollaşması, artan işsizlik ve devam eden süreçlerde ekonomik belirsizliklere ek olarak küresel büyümenin gerilemesi gibi sebeplerin tamamı ons altını destekleyici gelişmeler olarak öne çıkıyor.

Salgın döneminde artan kısa vadeli dış borç stokuna karşı eriyen TCMB rezervleri ise Türk Lirası’nda değer kaybını tetikleyerek döviz kurlarında yeni rekorlara ulaşılmasını sağladı. 7,90 TL üzerinde seyreden dolar kuru ise gram altın rekorlarını tazelemesine yol açtı. Covid-19 salgını son yıllarda gram altın fiyatları açısından hatırlanabilecek en iyi örnekler arasında yer alırken; 2008 küresel krizi, Brexit oylaması ve ABD – Çin Ticaret savaşları da altını yukarı yönde itecek etkileri ile sebeplerinin anlaşılması gereken önemli olaylar olarak iyi analiz edilmelidir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!