Altın Fiyatları Rekor Tazelemeye Devam Ediyor!

Altın Fiyatları Rekor Tazelemeye Devam Ediyor!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Lirası değer kaybetmeye devam ederken ABD’deki başkanlık seçimleri, altın fiyatlarını da etkiledi. Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı Onurcan Bal, “Gelen itirazlar ve seçim sonucuna ilişkin belirsizliğin dün doları küresel piyasalarda baskıladığı görülürken, ons altında alımlar yaşandı” açıklamasını yaptı.

Çeyrek Altın 877 TL’yi Gördü!

Ons altın fiyatlarının yükselişi ile birlikte gram altın fiyatı da değer kazanmaya devam etti. Gram altın fiyatı tarihi zirvesine ulaşarak rekor kırdı! 538 TL seviyesine ulaşan gram altın, dün itibarı ile en düşük 523.77 TL seviyesinde iken; gün içinde yüzde 1.81 oranında artış göstererek 537.25 TL seviyeni gördü. Çeyrek altın 877 TL seviyesine ulaşırken, Cumhuriyet altını da 3 bin 617 TL seviyesine geldi. Gram altın Perşembe günü, Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 525 TL dolaylarında iken; Cuma gününe yatay bir başlangıç yapmıştı. Ons altın ise dün en yüksek 1958 doları gördü ve yüzde 0.07 oranındaki yükselişle, 1950 dolar üzerinden işlem gördü.

ABD Başkanlık Seçimindeki Belirsizlik Altın Fiyatlarını Etkiledi

Dolar endeksinde yaşanan gerileme ons altın fiyatını etkilerken; ABD’deki başkanlık seçimleri, koronavirüs salgını ve yaşanan bölgesel jeopolitik gelişmeler, gündemin odağını belirlemeye devam ediyor.

Yaz aylarının ardından yaklaşan soğuk havalarla birlikte ve özellikle Ekim ayının sonlarına doğru yaşanan vaka sayısı artışı, koronavirüs salgınının sebep olduğu endişeler ve Avrupa’da tekrar uygulanmaya koyulan tedbirler kapsamında global risk iştahı üzerindeki baskı arttı. Güven liman talepleri artış gösterirken; diğer taraftan artan taleplerin dolar bazlı olduğu ve doların global şekilde değer kazandığı görüldü. Doların global şekilde değerinin artması, ons altın üzerinde de baskı oluşturdu ve ons altın da bu sayede Ekim ayı çerçevesinde düşük bir performans sergiledi. Ardından Kasım ayının gelmesi ile ABD’deki başkanlı seçiminin önemi de arttı. 3 Kasımda yapılan başkanlık seçiminin sonuçları merakla bekleniyor.

Seçimde Neler Oluyor?

ABD başkanlık seçimini kazanmak için adayların 270 delegeye ulaşması gerekiyor. Büyük çoğunluğun sayıldığı oylar sonucunda Biden’ın 264 delegeye, Trump’ın ise 214 delegeye sahip olduğu görülüyor. Sayılacak kalan oylarla birlikte seçimi kazanma ihtimali yüksek olan taraf, Joe Biden olarak görünüyor. Kritik 4 eyalette sayımlar devam ederken, buralardan gelecek haberler seçim sonucunu beklentilerin tersinde de etkileyebilir. Bununla birlikte seçime yapılan itirazların artması ve belirsizliğin devam etmesi risk iştahı üzerinde baskı kurabilir.

Belirsizlik Ons Altın Fiyatını Nasıl Etkiledi?

Gelen itirazlar ve seçim belirsizliği ile Perşembe günü doların, global piyasalarda baskılandığı görüldü. Bununla birlikte ons altında güçlü alımlar yaşandı. 1900 dolar civarlarından tırmanan ons altın perşembe günü itibarı ile 1952 dolar civarlarında seyretti ve mevcut halde 1950 dolar dolaylarında seyretmeye devam ediyor. Fed Başkanı Powell’ın perşembe günü yaptığı açıklamalar sonrasında da ons altını destekleyen gelişmeler yaşandı. Powell, seçim belirsizliği ve risklerle ilgili endişelerini dile getirdi ve mali teşviğin önemine yaptığı vurgusunu devam ettirdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!