Altın Fiyatları Yeniden Yükselişe Geçti

Altın Fiyatları Yeniden Yükselişe Geçti
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 sürecinin başından bu yana ciddi oranda değer kazanan altın son dönemlerde yeniden dalgalanmalar yaşamaya başladı. Covid-19 virüsünün küresel salgın olarak ilan edilmesinden bu yana %25 oranında değer kazanan altın, Covid-19 aşı çalışmalarında yaşanan gelişmeler ile ufak da olsa değer kaybetmişti. Ekonomik belirsizliğin devam ettiği bu süreçte salgında yeniden yayılımın artması ve virüsün mutasyona uğradığına yönelik açıklamaların gelmesi ile altı fiyatları yukarı yönlü hareket etmeye başladı.

Tüm dünyada 2019 yılının sonundan beri etki gösteren Covid-19 salgını insanları birikimlerini kaybetme korkusu ile karşı karşıya bırakmış ve güvenli yatırım limanı altına olan talep de artmıştı. Salgının etkisini daha fazla göstermesi ile ciddi oranda değer kazanan altın son aylarda aşı çalışmalarında yaşanan gelişmeler ve dolar kurunun hareketleri ile dalgalanmalar yaşamaya başlamıştı. Covid-19 aşı çalışmalarından olumlu haberlerin gelmesi ile görece piyasanın güvenilir hale geleceğine yönelik inanç altın fiyatlarına aşağı yönlü bir ivme kazandırmıştı. Bununla beraber son haftalarda beklenmedik fiyat değişiklikleri yaşayan altın bugün İngiltere’den virüsün mutasyona uğramış halinin yayılmaya başladığının duyurulması ile beraber yeniden yükselişe geçti.

Altın Geçen Haftayı Kayıpla Kapatmıştı

Güvenilir yatırım limanlarından biri olan altın, geçen hafta dolar kurundaki düşüşten etkilenmiş ve haftayı gerileme ile kapatmıştı. Amerika Merkez Bankası’nın faiz politikası açıklamaları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası enflasyonla mücadele açıklamalarından olumsuz etkilenen dolar kuru geçen hafta 1 TL’ye yakın düşüş yaşadı. Dolar kurundaki düşüşten etkilenen altında fiyatlarda gerileme yaşayarak geçen haftayı kayıpla kapatmıştı. Bu haftanın ilk gününde ise salgın sürecine dair yaşanan olumsuzluklar altını yeniden yukarı yönlü ivme almaya itti.

Virüsün Mutasyona Uğraması İle Altın Piyasasında Hareketlenmeler Başladı

Bugün Birleşik Krallık’ta Covid-19 virüsünün mutasyona uğramış yeni halinin yayılmaya başladığı açıklandı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın İngiltere’de mutasyona uğramış yeni tip Covid-19 virüsünün hızla yayılmaya başladığını açıklaması üzerine birçok ülke tedbirler almaya başladı ve İngiltere ile karşılıklı uçuşlar iptal edildi. Mutasyona uğramış yeni tip Covid-19 virüsünün tespit edilmesi ile güvenli liman arayışı yeniden artışa geçti.

Ons Altın 1900 Doların Üzerine Çıktı

İngiltere’de mutasyona uğramış yeni tip virüsün yayılması, seyahat yasaklarını ve yeni tedbirleri destekleyince güvenli liman arayışı yeniden yükselişe geçti ve değerli metal fiyatları yükselmeye başladı. Ons altın bu gelişme ile 1900 doların üzerine yükseldi. İç piyasada çeyrek altın 770 TL’ye, gram altın 470 TL’ye ve Cumhuriyet altını da 3 bin 66 TL’ye yükseldi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!