1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Altın Fiyatlarında Sert Düşüş!

Altın Fiyatlarında Sert Düşüş!

Covid-19 salgınındaki vaka sayıları, tedavi ve aşı haberleri ile altın fiyatları da hareketliliğini sürdürerek yön buluyor. Salgındaki vaka sayılarında oluşan artış tüm dünya ülkelerinde tedbir uygulamalarını tekrar gündeme getirirken; altın fiyatları da gelen haber akışı ile birlikte destek bulma eğilimde. Son gelen, %90 oranında ekili aşı haberi ise altın fiyatlarını baskılayan en etkili unsur oldu.

Altın Fiyatlarında Sert Düşüş!

Tüm dünyada etkisi devam eden koronavirüs salgınının etkileri, altın fiyatlarının yön bulmasında etken bir rol oynuyor. Covid-19 aşısının %90 oranında etkin olmasının duyurulması ile birlikte altın fiyatları da haftaya sert bir düşüşle başladı. Hafta başında sert düşüşle girerek; ons altın fiyatında 1850 dolar seviyesi ve gram altın fiyatında 481 TL seviyesi görüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası ise gram altın düşüşünü daha da hızlandırarak 461 TL seviyelerine indi.

Joe Biden Altın Talebini Artırdı

Altın, Kasım ayına hareketli başladı. ABD Başkanlık seçimlerinden gelen haberler ve özellikle Joe Biden’ın kazanması ile birlikte büyük teşvik paleti ihtimalinin güçlenmesi, altın talebini artırdı. Geçtiğimiz Cuma, altının ons fiyatları 1960 dolara kadar yükseliş gösterirken; gram altın, hem ons hem de dolar/TL kurundaki artışın da etkisiyle tarihi zirvesi olan 540 TL seviyesini gördü. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte küçük ve büyük ölçekli yatırımcılar gözünü Kapalıçarşı’dan gelen haberlere dikmiş durumda.

Altın ve Dolarda Gevşemelere Neden Oldu

Yeni haftaya piyasalar tüm dünyayı yakından ilgilendiren önemli bir gelişme ile başladı. Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği aşının virüse karşı %90 oranında etkin olduğunu ve aşının herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını açıkladı. Bu açıklama piyasalarda risk iştahına neden oldu. Bu gelişme yurt için ve yurt dışı piyasalarında hisse senedi piyasalarında hızlı artışlara sebep olurken; altın ve dolarda gevşemelere neden oldu. Aşı haberleri ile birlikte altın fiyatları sert düşüşe geçti ve ons altın 1850 dolara kadar inerken, gram altın 481 TL seviyesini gördü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamaları Etkili Oldu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’deki AK Parti Grup Toplantısı’nda ekonomiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaların ardından dolar 7,68 TL seviyesine geriledi. Erdoğan yaptığı açıklamada; “Faiz sebep, enflasyon neticedir ve bunu başaracağız. İnşallah buradaki engeli aşarak enflasyonu daha da aşağı çekeceğiz. Bunun için en kısa sürede enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte, ardından kademeli olarak orta vadeli hedeflerimize doğru indirmekte kararlıyız.” sözlerine yer verdi.

Erdoğan’ın açıklamaları sonrası dolar/TL kurundaki sert düşüşün ardından gram altın fiyatları da 461,5 TL seviyelerini gördü ve Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi ise 1300 puanı aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmelerin ardından altın fiyatları şöyle:

  • Gram altın alış 462,44 TL – satış 462,54 TL
  • Çeyrek altın alış 753,70 TL – satış 763,50 TL
  • Ons altın alış 1.871,45 dolar – satış 1871,80 dolar
Yorum Yap

Yorum Yap