Altın Fiyatlarındaki Düşüş Nereye Kadar Gidecek?

Altın Fiyatlarındaki Düşüş Nereye Kadar Gidecek?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sarı maden yatırımcılarının son dönemlerdeki en çok merak ettiği konu, altın fiyatlarının hangi seviyeye kadar gerileyeceği konusu oldu. Küresel ekonomilerde ons altın fiyatındaki tarihi düşüşlerin etkileri, yurtiçi piyasalara da yansıyor. Altının ons fiyatındaki 300 dolardan fazla değer kaybı, ons altını yaklaşık son dört ayın en düşük seviyesine kadar getirdi. Öte yandan yurtiçinde gram altın fiyatları da tarihi zirvesinden 100 TL aşağıda işleme alınıyor. Bu düşüşler karşısında yatırımcılar ise düşüşü bir alım fırsatı olarak mı değerlendirmeli, yoksa seviye daha aşağılara çekilmeden bir satış pozisyonu mu almalı sorularının yanıtını arıyor. Özellikle Covid-19 salgınındaki vaka sayılarının artışı ile birlikte artan endişe piyasadaki risk iştahını artırırken, gelen olumlu aşı haberlerinin etkileri altın fiyatlarına da yansıyor. 2021 yılından önce aşı uygulamalarının başlayacağı beklentisi, altın fiyatlarını aşağıya çekiyor. Devam eden düşüşler sonrası yatırımcılar, gözünü uzmanlardan gelen yorumlara çevirdi.

ABD Seçimleri ve Aşı Haberleri Temel Faktörler Oldu

Altın fiyatları 2018 yılında başlayan yükseliş rüzgarını, Covid-19 salgın sürecinde daha da şiddetlendirerek geçtiğimiz Ağustos ayında 2.075 dolar seviyesi ile tüm zamanların en yüksek noktasını gördü. Altının ons fiyatı, Ağustos ayındaki tarihi zirveyi gördükten sonra bu kez de düşüş rüzgarına kapıldı. Özellikle ABD başkanlık seçimlerindeki belirsizlik bulutlarının dağılması ve hemen ardından gelen Covid-19 virüsüne karşı geliştirilen olumlu aşı haberleri, altın fiyatlarının aşağı yönlü hareketlerini belirleyen temel faktörler oldu.

Yatırımcılar Yönünü Riskli Varlıklara Çevirdi

Altının ons fiyatları 300 dolardan fazla değer kaybına uğrarken, gram altın fiyatlarında ise bu kayıp 100 TL oldu. Analistler ve uzmanlar aşı gelişmelerine dair Aralık ayının kritik olduğunu dile getirirken, salgın sürecinde şimdiye kadar riskten kaçmak için güvenli liman olan altını tercih eden yatırımcıların, son dönemlerde riskli varlıklara yöneldiğini ifade etti.

Psikolojik Direnç Noktaları Kırıldı

Ons altın fiyatlarındaki sert düşüşlere rağmen yurtiçi piyasalarında gram altın, dolar kurundan destek bularak tarihi zirvesi olan 540 TL seviyesine ulaşmıştı. Fakat hem Covid-19 aşı haberleri hem de ekonomide yeni dönem adımları ile dolar/TL kurunda yaşanan geri çekilmeler ile birlikte gram altın fiyatları yönünü aşağı çevirdi. Altının ons fiyatında 1.800 dolar ve gram altın fiyatında 450 TL psikolojik direnç noktaları kırıldı ve fiyatlar bu seviyelerin altına sarktı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!