Altın Hafta Sonunda Hangi Seviyelerde İşlem Görüyor?

Altın Hafta Sonunda Hangi Seviyelerde İşlem Görüyor?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında “altın” çağını yaşayan altın, tüm zamanların en yüksek seviyesini bu yıl içinde 540 TL ile gördü. Geçtiğimiz yılın sonlarında Çin’de ortaya çıkan koronavirüs ile başlayan küresel salgında, altın fiyatları büyük bir yükseliş göstererek, yatırımcısına en çok kazandıran varlık oldu. Sarı madendeki yükseliş neredeyse yıl boyunca devam etti. Kasım ayında dolar kurunun da tarihi zirvesini görmesiyle birlikte ekonomide atılan adımlar ve küresel piyasalardan gelen aşı haberleri ile birlikte altın, yükseliş hareketini sonlandırarak ibreyi aşağıya çevirmişti.

Aşı Haberlerinin Azalan Etkisi Altın Fiyatını Yükseltti

Birkaç haftadır düşüş eğiliminde devam eden altın fiyatları, Aralık ayının ilk işlem haftasına da düşüş eğiliminde girmiş ve ardından hafta ortasında tekrar yükselişe geçmişti. Birçok analist ve ekonomi uzmanı, bunun sebebinin aşı haberlerindeki etkinin azaldığını dile getirdi. Aşı haberleri yoğun haber akışı ile gelmeye devam ederken, piyasalarda olumlu bir hava oluşmuş ve altın fiyatları da azalan taleple birlikte düşüşe geçmişti. Daha sonra aşı haberlerinde gelen spekülasyonların ve haberlerin etkisinin azalmasının, altın fiyatlarını tekrar yükseliş eğilimine soktuğu düşünülüyor.

Ons Altındaki Gerileme Gram Altına Yansıdı

Küresel piyasalarda ise 1.900 dolar seviyelerinden 1.850 dolar seviyelerine gerileyen ons altın, bir kez daha düşüş yaşayarak 1.800 dolar seviyelerine kadar çekilmişti. Daha sonra ons altın da aşı haberlerinin azalan etkisi ile birlikte yükseliş eğilimine girdi ve şu sıralar ons altın 1.835 dolar seviyesinde işlem görüyor. Küresel piyasalarda ons altındaki son yükseliş öncesi yaşanan geri çekilmeler, yurtiçi piyasalarda gram altın ve diğer altın fiyatlarını da düşürmüştü. Fakat dolar kurundaki yüksek seviyeler, yurtiçi piyasalarda gram altının daha fazla gerilemesini engellemişti. Aralık ayının ilk işlem haftasının son gününe göre ons altında bir gerileme gözlemlendi. Geçen haftayı, gösterdiği dalgalı grafiğin ardından düşüş ile kapatan çeyrek altın ise hafta sonuna 757 TL seviyesinden giriş yaptı.

İlk İşlem Haftasının Ardından Güncel Altın Fiyatları

Dalgalı seyrini sürdüren altın fiyatları, yaşanan gelişmeler ile birlikte yön bulmaya devam ediyor. Aralık ayının ilk hafta sonunda gram altın 461,42 TL seviyesinden işlem görüyor. Öte yandan çeyrek altın 748,20 TL’den alıcı bulurken, 757,70 TL’den satışa sunuluyor. Cumhuriyet altını ise 3 bin TL’nin altına gerileyerek, 2.992,90 TL alış fiyatından işlem görürken 3.021,60 TL satış fiyatından işlem görüyor. Küresel piyasalarda ise ons altın 1.835 dolar seviyesinde işleme alınıyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!