Altın Hesaplama Nasıl Yapılır?

Altın Hesaplama Nasıl Yapılır?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın hesaplama işlemi üç farklı tabiri ifade edebilir. İlk olarak ons altın fiyatından 24 ayar gram altın fiyatının hesaplanması için altın hesaplama işleminden yararlanılır. Bilindiği üzere ons altın 31,10 grama karşılık gelir. Gram altın hesaplama işlemi için güncel altın ons fiyatı 31,10’a bölünür ve güncel dolar TL ile çarpılarak 24 ayar has altının gram fiyatına ulaşılır.

İkinci olarak külçe altının gramajına göre altın hesaplama işlemi açıklanmalıdır. Yukarıda değinildiği gibi gram altın alımları için 0,5 gramdan 1 kg’a kadar geniş bir seçenek bulunur. Satın alma veya bozdurma işleminde külçe altın gramajı ile alım işlemlerinde gram altın satış fiyatı, satış işleminde ise 24 ayar gram altın alış kuru ile çarpım işlemi gerçekleştirilerek toplam yapılacak ödeme belirlenir. Bilezik ve diğer ziynet altınlarının gramajı ile 22 ayar gram altın fiyatları arasındaki ilişki de bu işleme benzer şekilde bulunur.

Hangi Ayarlara Göre Hesaplama Yapılır?

Son olarak altın hesaplama işlemleri, 24 ayar altından 22, 18 ve 14 ayar altın gram fiyatlarının hesaplanması için kullanılır. Altın işlenebilirliği artırılmak için gümüş veya farklı metallerden yararlanılarak altın alaşımları hazırlanır. En yaygın alaşımlar ise 22, 18 ve 14 ayar altındır. Her ayar grubuna ait altın içeriğinde saf altın miktarı ise 24’e bölünerek bulunur. Altın hesaplama işlemi 22/24, 18/24 ve 14/24 has altın hesaplama işlemi için de kullanılabilir.

22 Ayar Bilezik Bozdurulurken Ne Kadar Zarar Edilir?

22 ayar bilezik bozdururken edilen zarar işçilik bulunmaması halinde sadece alış – satış makas farkı tutarındadır. 22 ayar bilezik gram fiyatında güncel makas farkı 4 TL’dir. 10 gram bilezik bozdurulurken edilen zarar 40 TL olarak hesaplanır.

İşçilikli bir bilezik bozdurulurken ise edilen zarar ürün modeline göre çok daha fazla olabilir. Yukarıda örnekte verildiği gibi gramına 4 TL makas farkı zararı yazıldığı gibi, işçiliğe bağlı olarak edilecek zarar tutarı 500 TL ile 1.500 TL civarında olabilir. Yatırım amaçlı bilezik satın almalarında işçilik özelliği bulunmayan bilezik türlerinden tercih edilmesi daha mantıklı bir alım kararı olacaktır.

Altın Yüzükte İşçilik Nasıl Hesaplanır?

Yüzükte işçilik hesaplaması milyem adı verilen tabir ile gerçekleştirilir. Gram başına işçilik milyemi, yüzük gramajı ile çarpılarak ne kadar işçilik ödemesi yapılacağı bulunur. Örnekle anlatılmak gerekirse, 4 gram bir yüzük için gram başına milyem (işçilik) tutarı 0,60 milyem olarak belirlenmişse; toplam yüzük için ödenecek işçilik tutarı 0,60 x 4 = 2,40 gram olarak bulunur. Yüzük 14 ayar kabul edilirse ödenecek TL işçilik gideri 287 x 2,40 = 688,80 TL olarak hesaplanır.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!