Altın Nereden Satılır?

Altın Nereden Satılır?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın satış noktaları kuyumcular, sarraflar, döviz büroları ve bankalardır. Bahsedilen altın bozdurma noktaları üzerinden güncel kurlara göre yapılacak hesaplama ile altınınızı nakde dönüştürebilirsiniz.

Kuyumcudan Altın Nasıl Satılır?

Kuyumcudan altın bozdurmak için elinizde bulunan altın seçeneğini tercih ettiğiniz kuyumcu veya sarrafa götürmeniz yeterlidir. Güncel alış kurları üzerinden yapılacak hesaplama ile elinizde bulunan altının ağırlık veya adedine göre karşılık gelen Türk Lirası tarafınıza nakit olarak ödenir ve bozdurma işlemi tamamlanır.

Bankadan Altın Nasıl Alınır?

Bankadan altın satın almak için iki farklı yol bulunur. Fiziki 24 ayar has altın banka şubeleri üzerinden alınabilirken, açılacak vadeli veya vadesiz altın hesapları üzerinden 24 ayar gram altın bazında satın alma gerçekleştirilebilir

Bankalardan açılacak hesaplar üzerinden yapılacak altın alımları, banka şubeleri dışında internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi online bankacılık kanalları üzerinden gerçekleştirilebilir. Bazı bankaların ATM’leri üzerinden mevcut altın hesabına altın alımı yapılabilmektedir.

Bankadan Altın Nasıl Satılır?

Bankalardan altın bozdurmak satın alınmış olan altının niteliğine göre üç farklı şekilde yapılabilir. Kuyumcular üzerinden alınmış sertifikalı gram külçe altınlar, herhangi bir banka şubesi üzerinden güncel banka altın kurları ile yapılan hesaplama sonrası bozdurulabilir. Bankanın 24 ayar gram altın alış kuru, gram başına bozdurma fiyatı olarak hesaplamada kullanılır.

Kuyumcular, sarraflar ve döviz büroları üzerinden satın alınmış altınlar, banka şubelerinden bozdurulabilir. 24 ayar gram külçe altın dışında kalan çeyrek, yarım, tam, bilezik ve Cumhuriyet altını gibi 22 ayar altın seçenekleri için bankalar, altın günleri adı ile ayın belirli günlerde şubeleri üzerinden altın alımı yapmaktadır. Bu günler dahilinde fiziki 22 ayar altın seçenekleri güncel kurlar üzerinden bozdurulabilir.

Banka hesapları üzerinden satın alınan 24 ayar has altın ise günün her saati online bankacılık kanalları üzerinden ve banka çağrı merkezleri aracılığı ile bozdurulabilir. Hafta içi 09:00 – 18:00 saatleri dışında kalan zamanlarda ise güncel banka altın kurları, yüksek makas farkı sebebi ile gereğinden fazla fiyat kesintisine maruz kalmanıza yol açacaktır.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!