Altın Nisan Ayında Yükseliş Trendinde

Mart ayında ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerindeki artışa bağlı olarak güçlenen dolar karşısında, küresel piyasalarda ons altın girdiği zayıflama evresinden Nisan ayında çıkmayı başardı. Mart ayında ABD tahvilleri zirvesini görürken, Nisan ayında ons altın iki aylık zirvesini gördü. Mart ayında ons altındaki düşüşlerden, dolar/TL’deki hareketliliğe bağlı olarak pozitif ayrışan gram altın, dolar/TL’nin seyrini koruması ile birlikte Nisan’da da yükselişlerini korudu. Altın fiyatlarındaki değer artışları, gümüş fiyatına da yansıdı. Değerli metallerdeki artışlar sonrası uzmanlar yorumlarını dile getirdi.

Altın Nisan Ayında Yükseliş Trendinde
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz ayda ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizleri beklenmedik seviyelerde yükselişe geçince, dolar da küresel piyasalarda yükselişe geçmiş ve güçlenen dolar karşısında ons altın zayıflamıştı. Ancak Nisan ayının gelmesi ile birlikte ibreler tersine döndü. Nisan ayında bu kez tahvil faizleri düşüşe geçti, buna bağlı olarak dolar zayıflama evresine girdi ve dolar endeksi de son 7 haftanın en düşük seviyelerine geriledi. Dolar kanadında yaşanan gelişmeler ile birlikte tekrar yükselişe geçen ons altına karşılık yurtiçi piyasalarda gram altın da dolar/TL’den aldığı destekle yükselişlere dahil oldu ve 2021 yılındaki zirve seviyelerine ulaştı. Nisan ayının üçüncü haftasında gelen yükselişler ile birlikte gram altın 2021’deki zirvesini bir kez daha güncelledi ve altındaki fiyat artışları, gümüş fiyatlarına da yansıdı. Değerli metaller kanadında gelen hareketlilikler sonrasında uzmanlar, değerlendirmelerini ve yorumlarını paylaştı.

Piyasalarda Son Durum

Altın fiyatları son dönemlerin en yüksek seviyelerine ulaştı. Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kurunun yukarı yönlü güçlü seyri ile birlikte desteklenen gram altın yeni günde 480 TL seviyesinin üzerini gördü. Gram altındaki yükselişe paralel olarak hareket eden gram gümüş de 7,12 TL seviyesine kadar yükseldi. Altın, gümüş ve dolar kurundaki yükseliş ile birlikte Euro/TL kuru da yukarı yönlü hareketini sürdürdü ve 10,05 seviyesini aştı. Değerli metaller kanadında gelen ani yükselişler, 2021’deki yükseliş beklentilerini destekler nitelikte gerçekleşince, uzmanlar yorumlarını dile getirdi.

Tunç Şatıroğlu’nun Değerlendirmeleri

Altın ve gümüş kanadında yaşanan ani değer artışları ile birlikte, teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu yorumlarını dile getirdi. Şatıroğlu değerlendirmesinde “Altın çok kritik bir dirence geldi, buradan bir miktar geri çekilme olması normaldir. Aylardan beri gelen düşüş trendini yukarı yönlü kırmak üzere. Fakat bu geri çekilmenin kısa olmasını ve bu hafta olmazsa haftaya düşüş trendinin yukarı kırılmasını bekliyorum” sözlerini dile getirdi. Altın değerlendirmelerinin ardından Şatıroğlu dolar kuru ile ilgili olarak da “Dolar-TL maalesef benzer ülke paralarına göre dolar karşısında negatif ayrışıyor. Zaten Merkez Bankası başkanın aniden görevden alınması ile ciddi değer kaybeden TL, Kavcıoğlu’nun güven vermemesi ve güven veren ifadeleri çıkarmasıyla iyiden kırılgan oldu.” sözlerini dile getirdi.

Güncel Altın ve Gümüş Fiyatları

Yurtiçi piyasalarda 23 Nisan TSİ 12.20 itibariyle güncel altın ve gümüş fiyatları şöyle:

  • Gram altın alış 478,42 TL – satış 478,48 TL
  • Çeyrek altın alış 769,00 TL – satış 789,00 TL
  • Gram gümüş alış 7,01 TL – satış 7,01 TL

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!