Altın Yatırımcılarına Biz Finansal Danışmanlık Kurucusundan Altın Değerinde 2 Anahtar

Altın Yatırımcılarına Biz Finansal Danışmanlık Kurucusundan Altın Değerinde 2 Anahtar
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haftanın açılışıyla birlikte altının ons fiyatında ve dolar kurunda gerçekleşen sert düşüş ile birlikte gerileyen altının gram fiyatı, Türkiye piyasalarının kapanış saatlerinde 490 TL civarında hareket etti. Ardından güne 495 TL seviyesine giriş yapan altının gram fiyatı, gün içerisinde en düşük 481,46 TL seviyesine; en yüksek ise 508,41 TL seviyesine ulaştı. Gram altının fiyatı öğlen saatlerinde %2.95 oranında yükseliş göstererek 497,08 TL civarına hareket gösterdi. O dakikalarda çeyrek altın 815 TL, cumhuriyet altını da 3.345 TL’den satış işlemine alındı. Altının ons fiyatı gün içerisinde en yüksek 1890 dolar seviyesine çıkarken, kapanış saatlerine doğru %0,44 oranında bir düşüş yaşandı ve 1873 dolar seviyesinden işlem gördü.

Ons Altın Fiyatına Dolar/TL Kurundaki Düşüş de Eklendi

Haftanın açılış gününde sıcak gelişmeler yaşandı ve piyasalarda büyük hareketlikler başladı. En büyük etkiyi ise Pfizer şirketinden gelen olumlu aşı haberleri oldu. Gelen haberlerden sonra altının ons fiyatında sert bir düşüş yaşandı ve ons altının fiyatı 1900 dolar seviyesinin altına geriledi. Gün içinde 1850 dolar seviyelerini test eden ons altın fiyatının ardından dolar/TL kurunda da sert bir düşüş yaşandı. Altının ons fiyatındaki gerilemeye dolar kurundaki sert düşüş de eklenince gram altın fiyatları gün içinde en düşük 481 TL seviyelerini test etti.

“Uzun Süre Bu Seviyeleri Göremeyiz”

Yaşanan sıcak gelişmelerden yola çıkarak, Biz Finansal Danışmanlık kurucu ortağı Murat Özsoy, büyük ve küçük ölçekli yatırımcılar için altın değerinde 2 anahtar verdi. Özsoy, “Aşı ile ilgili olarak bundan sonra gelmesi beklenen haber artık test sonuçlarının başarılı olduğu ve aşının genelde uygulanmaya başladığına dair onayların alındığı olur. Bu durumda artık ons altın fiyatları öyle bir düşüşe geçer ki bu seviyeleri uzun süre göremeyiz.” açıklamasında bulundu.

“2 Bin Dolar Seviyesinin Üzerine Çıkar”

Biz Finansal Danışmalık kurucu ortağı Murat Özsoy açıklamalarına şöyle devam etti: “Diğer yandan eğer test sonuçlarından başarısızlıklar gündeme gelir ve aşının uygulanması onayları alınamadığı haberleri yayılırsa işte o zaman da 2 bin dolar seviyesinin üzerine çıkar. Özetle ons altında en önemli belirleyici etken aşı haberi. Teknik açıdan ise, yorumlarımda sıkça bahsettiğim ve beni hiç yanıltmayan yükseliş trendinin kuvvetlendiğine dair iki kritik direnç seviyesi var. Bir tanesi 1910 dolar diğeri de 1961 dolar. Her seferinde çalışmış olan bu iki seviyeyi kendinize kılavuz olarak alabilirsiniz. 1910 ve 1961 doları aşmakta her seferinde zorlanmakta ve üzerine çıkışlarda ons altın yükselişi çok hızlı bir ivme kazanmakta.

“Yatırımcılara Sıcak Takip Öneriyorum”

Murat Özsoy verdiği tavsiyeleri şu sözlerle sonlandırdı: “Şu an itibariyle gerçekleşen düşüş nedeniyle gözümüz 1878 dolar desteğinde kalabilecek mi, yoksa bunu kırarak 1869 dolar seviyelerine çekilecek mi? Yakından izlemek gerekli.

Gram altın cephesinde ise yine dün yaşanan ani sert düşüşler sonrasında gözümüz fiyatın 480 TL’ye kadar çekilip çekilmeyeceğinde. Ons altın ve dolar/TL kurunun gidişatına bakılırsa 480 TL seviyesine kadar inmesi pek kolay olasılık gibi şu anda görülmese de dikkatle izlenmesi gereken kritik bir seviye. Şu andaki fiyatların bir alım fırsatına çevrilebilmesi için makro veri ajandasından çok siyasi ve jeopolitik haber akışlarının yakından takip edilerek gelişmeler paralelinde akışı kaçırmamak için yatırımcılara sıcak takip öneriyorum.”

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!