Altın Yükseliş Eğilimini Koruyor

Nisan ayının ikinci işlem haftası, küresel piyasalarda ons altın adına nispeten durgun geçti ancak haftanın son işlem gününde ons altın, son zamanların en hareketli gününü yaşadı. Küresel piyasalarda ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerindeki düşüş ile birlikte güçlenmeye başlayan ons altın, buradan aldığı destekle 1.785 dolar bandına kadar yükseldikten sonra 1.775 dolar seviyesinde dengelendi. Küresel piyasalarda ons altının hareketliliğine paralel olarak, yurtiçi piyasalarda harekete geçen gram altın da haftanın son işlem gününde 460 TL seviyesine ulaştı. Analistler altın değerlendirmelerini paylaşmaya devam ediyor.

Altın Yükseliş Eğilimini Koruyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz hafta küresel ekonomi piyasaları için, önceki haftalara göre daha az hareketli geçti. Haftaya küresel piyasalarda zayıflama eğiliminde diren dolar, ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinin yeniden düşüşe geçmesi ile birlikte bu eğilimini korudu. Durgun geçen haftaya 1.743 dolar seviyesinde başlayan ons altın, haftanın ilk işlem günlerinde bir miktar gevşeme yaşamıştı ancak hafta ortasında tahvil faizlerinin yanı sıra ABD kanadında enflasyon verilerinin beklenenden yüksek gelmesi ile birlikte ons altın da hareketlilikler yaşamaya başladı. Bir süredir yatay seyreden ons altın bu iki önemli etkenin yanı sıra dolar endeksinin de değer kayıpları yaşaması ile birlikte hareket yönünü yukarı çevirdi. Haftanın son işlem gününde ise ons altın, aldığı destekler ile 1.785 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra 1.775 dolar seviyesinde dengelendi. Yurtiçi piyasalarda gram altın da ons altındaki yükselişe paralel olarak 460 TL seviyesini gördü.

Gram Altın Yükselişinin Etkenleri

Yurtiçi piyasalarda gram altın, ons altındaki yükselişin etkisi ile 460 TL seviyesinin hemen üzerinde 461,08 TL’deki direncin hemen altında işlem görmeye başladı. Gram altındaki yükselişi ons altındaki yükselişin yanı sıra, küresel piyasalarda artan risk iştahı ve döviz kurlarındaki tepki alımları tetikledi. Analistler, gram altının bu seviyelerde kapanış yapmaya devam etmesi durumunda ilk destek seviyesinin 450 TL seviyesinde oluşacağını ifade ediyor. Öte yandan analistlere göre gram altın 461 TL seviyesi üzerinde kapanışlarına devam ederse, sırasıyla 475 ve 485 TL seviyelerine yükselebilir.

Ons Altın İçin Kritik Fiyat Noktası

Üst üste iki haftadır, hafta kapanışında değer kazanan ons altın, son haftadaki değer kazançlarında 1.765 dolar seviyesindeki destek noktasının üzerinde kalmayı başardı. Ons altının bu seviye üzerine kalmaya devam etmesi, analistlere göre 1.800 dolar seviyesindeki direncin test edilmesini sağlayabilir. Ons altındaki yükselişi geçtiğimiz hafta içinde ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın para politikasına ilişkin söylemleri sınırlamıştı. Yeni hafta açılışında altının hangi yönde hareket edeceği takip edilecek.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmelerin ardından, 17 Nisan tarihinde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Gram altın alış 460,35 TL – satış 460,49 TL
  • Çeyrek altın alış 741,00 TL – satış 758,00 TL
  • Ons altın alış 1.775,85 dolar – satış 1.777,06 dolar

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!