Altında 2021 Yükselişi Başladı

Altında 2021 Yükselişi Başladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 salgını boyunca alınan tedbirlerden tüm ekonomi piyasalarının da etkilenmesine paralel olarak değer kaybeden dolar, iç piyasalarda altın fiyatlarındaki yükselişi destekler durumdaydı. Pandemi sürecinde rekor kırarak yaklaşık yüzde 56’lık bir oranla artarak 540 lira seviyelerinde işlem gören altın için 2021 yılında yeni bir dönem başlayacak. Aşı çalışmalarının da hız kazandığı dönemde de altındaki fiyat artışının devam etmesi beklentiler arasında yer aldı. 2021 yılında da beklenmedik yükselişin devam etmesini beklediklerini belirten uzmanlar, süreci gözlemlediklerinin belirtti. Yeni yılın ilk işlem günü olan 4 Ocak tarihinde altın piyasalarında fiyat artışı devam ederken gram altın 459,41 liradan, çeyrek altın ise 748,31 işlem görüyor.

Piyasaların Normalleşmesi Uzun Zaman Alabilir

Aşı çalışmalarının hız kazanarak sonuca ulaşması, vaka sayılarındaki azalmalar gibi gelişmelerin yaşanması tüm piyasalar için önem arz etmeye devam ediyor. Aşılama çalışmalarının olumlu etkisi görülmeden sosyal hareketlenme ve piyasalarda normalleşmenin kolay olmayacağına vurgu yapan uzmanlar,  piyasalardaki normal şartlara geri dönmenin uzun zaman alabileceğini ve piyasaların kaybettiği değere yeniden kavuşmasının 2021 yılının ikinci çeyreğine kadar devam edeceğini sözlerine ekledi. Yükselmesi ile göz önünde olan ve güvenli bir yatırım haline gelen altın fiyatlarının reel faiz getirileri ve yüksek enflansyon beklentilerinden beslendiğini belirten Frappel, düşük faiz oranlarının altın için daha iyi bir yükselme ortamı sağladığını söyledi.

Nicholas Frappel 2021’i İşaret etti

Covid-19 salgınındaki olumlu gelişmeler, devletlerin ortaya koyduğu mali destek paketleri ve merkez bankalarının uyguladığı genişlemeci politikaların faiz oranları ve enflansyon beklentileri yanında altın fiyatları destekler nitelikte olduğunu belirten ABC Bullion Küresel Genel Müdürü Nicholas Frappel, bu ortamda altın yükselişinin devam edeceğini ancak daha olumlu bir yükselme için düşük faiz getirilerinin  hedeflendiğini belirtti. 2020 yılının son çeyreğinde altında yaşanan gelişmeler ile 200 dolar seviyesine kadar çıkan altının 2021 yılında aşı çalışmalarındaki gelişmeler dolayısıyla 200 dolar seviyesi aşağısına çekilebileceğini de sözlerine ekleyen Frappel, ekonomideki sarsıntının yeni yılda da devam edeceğini ve yatırım yaparken dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekti.

Altın Kazandırmaya Devam Eder Mi?

Altın fiyatlarına yönelik yapılan değerlendirmelerde 2020 yılının yaz aylarında altının rekor fiyatlara ulaştığı göz önünde bulundurularak yeni yılda da dalgalanmalar devam etse dahi altının yukarı yönlü seyrinin devam etmesi beklentiler arasında yer aldı. En güvenli yatırım aracı olarak görülen altın 2020 yılında yüzde 55,9’luk yükselişi ile kazandırdığını belirten analistler, yanlış zamanda altına yapılan yatırımın durumu tam tersine çevirebileceğine vurgu yaptı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!