Altında Düşüş Alıcıların Rağbetini Arttırdı

Altında Düşüş Alıcıların Rağbetini Arttırdı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kasım ayına tarihi seviyelerle giriş yapan altında düşüş devam ediyor. Kasım ayının başlarında rekor seviyelerde hareket eden altın ve dolar fiyatları, küresel ve ulusal piyasalarda yaşanan gelişmelerle birlikte sert düşüşlere geçmişti. Bu sert düşüşler yerini yumuşak düşüşlere bırakmıştı ve altın fiyatlarındaki düşüş hareketi yumuşak bir şekilde devam ediyor. Düşüşü fırsata çevirmek isteyen küçük ve büyük ölçekli yatırımcılar ise adeta kuyumculara akın etti! Kuyumcular ise vatandaşlara altın alımı yapmaları konusunda çağrılarda bulundu.

Vatandaşlar Kuyumculara Koştu

Özellikle son on günde altın fiyatlarının hızla düşmesi ile birlikte vatandaşların altına olan ilgisi de yeniden arttı. Geleceğe yönelik altın yatırımı yapmak isteyen ancak yüksek altın fiyatları sebebi ile bir türlü yatırım yapamayan vatandaşlar, altındaki düşüş hareketini bir fırsata dönüştürmek için, altın almak adına kuyumculara koştu. Öte yandan, elinde altın birikimi bulunan vatandaşlara ise İzmitli kuyumcular, endişelenmemeleri konusunda uyarılarda bulundu. Kuyumcular, altının düşüş hareketinin elinde altın olanları endişelendirmemesi gerektiğini ve altının en güvenilir yatırım aracı olduğunu hatırlattı.

Kuyumcu İşletmecisi Faruk Mamik Açıklama Yaptı

Altın fiyatlarının para politikaları toplantısından çıkacak kararlara göre şekilleneceğini ifade eden kuyumcu işletmecisi Faruk Mamik; “Bir faiz artırımı olup olmayacağı ile ilgili bir beklenti var piyasalarda. Tabii altında da ciddi anlamda çıkış ve düşüşler yaşandı bu on gün içerisinde. Altın fiyatları 565 liraya kadar yükseldi. Daha sonra 530 liralara kadar gerileme oldu. Eğer faizde artış olursa altında da gerileme olacağını düşünüyoruz. Türkiye’de en güvenilir liman altın, bunu göz ardı etmemek lazım.” sözlerini dile getirdi.

Faruk Mamik Vatandaşlara “Panik Yapmayın” Dedi

Altın fiyatlarının düşmesi sonucunda vatandaşların altına ola talebinin arttığını belirten kuyumcu işletmecisi Faruk Mamik; “Fiyatların yükselişinde de ciddi bir talep oluyor. Düşüşünde de panik halinde olduğu için vatandaşlarımız altınlarını bozmaya çalışıyorlar. Bir kuyumcu olarak şunu söylemek isterim çok paniğe kapılmamak lazım, sabırlı olmak lazım. Altın her zaman uzun vade de kazandırıyor, kısa vadede de. Vatandaşların altınlarını bozdurmalarını tavsiye etmiyoruz. Dolara, Euro’ya yatırımdansa, altına yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Mamik Yükselişlerin Kendilerini Memnun Etmediğini Söyledi

Fiyat yükselişlerinin kendilerini memnun etmediğini dile getiren Faruk Mamik; “Bu aralar çok fazla altın alımı oluyor. Altına talep fazla oldu. Altın fiyatlarının düşüş ve yükselişlerinden vatandaşlarımızın hiçbiri memnun değil. Ciddi anlamda bir fiyat farkları oluşuyor. Bu fiyat farkı da hem kuyumculuk sektörünü hem de vatandaşları da zor durumda bırakıyor. Pandemi nedeniyle düğünlerin olmaması satışımızın yüzde 50 – yüzde 60’ını etkiledi.” dedi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!