Altındaki Beklenmedik Düşüş Devam Ediyor

Altındaki Beklenmedik Düşüş Devam Ediyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1.800 dolaylarının altına düşen altının reflesyon baskısı altında iken aynı zamanda ABD tahvil faizlerinin yükselmesi ile mücadele gücünü kaybetti. Küresel piyasada gündemde olan altın, Bitcoin fiyatlarının da eş zamanlı yükselmesi ile kötü performansını sürdürmeye devam edecek. Ekonomik büyümenin enflasyonu arttırması ve sıkı para politikalarının uygulanmasının emtia taleplerini arttırdığı ve paralel olarak emtia fiyatlarındaki artışların enflasyona olumlu bir etkisi gözleniyor.

Altının Cazibesi Azalıyor

Altının kötü performansı nedeniyle 1.750 dolar seviyesine kadar düşebileceği kısa vadede beklentiler arasında. Ekonomi piyasasındaki artışa ilişkin Merkez Bankası’nın sıkı para politikalarını sürdürmesi reel faizi etkileyeceği için merak konusu oldu. Altına orta ve uzun vadede daha iyimser bakan analistlerin yanında reel faizi değerlendiren yatırımcılar olumlu bir görüş sunuyor. Riskten kaçma azaldıkça, altının cazibesi de aynı yönde azalıyor. ABD tahvillerinin yükselerek pandemi öncesi güçlü konumuna gelmesi ile altının kısa vadede daha fazla baskı altında kalabileceği görüşler arasında yer aldı.

“Altının artışındaki Potansiyel Devam Ediyor”

Bankacılık şirketi Bank Of Amerika analistleri altının seyrine yönelik açıklamalarda bulundu. Merkez Bankasının altın talebinin azalmasına rağmen 2021 yılı için ortalama fiyat 2000 doların üstünde yer aldı. Yayınlanan raporda altın fiyatlarının 2000 dolar seviyesine çıkma potansiyelinin görüldüğünü belirten analistler, altın fiyatlarının ikinci çeyrekte zirve yapmasını beklediklerini dile getirdi. Nisan- Mayıs aylarında 2.100 dolaylarında olabileceğine işaret etti. Altının yükselişi beklenirken enflasyonun artması endişelerinin altın üzerindeki baskıyı arttıran bir risk olarak var olduğunu belirttiler.

Bitcoin Altının Canını Fena Sıkıyor

Bitcoin piyasalarının güçlenerek pandemi önceki seviyelerine geri yükselmesi altın üzerindeki baskıyı arttırdı. Kurumsal girişlerin çoğalmasıyla beraber kripto paraların 1 yılda 5 kat artması üzerine sadece bu yıl yüzde 76’lık büyüme gösteren Bitcoin 52 bin dolar seviyesini geçerek rekora imza attı. Altının kötü performansının yanında Bitcoin’de görülen bu artış yatırımcıların Bitcoin’e yönelmesine neden oldu. Yılın en kötü performans gösteren kıymetli metali olan altın piyasaların iyileşmesi ile daha az çekici bir yatırım aracı haline geldi.

Dan Blystone “Death Cross” Dedi

Dan Blystone, altının 5 gün üst üste düşmesinin altın fiyatlarının 50 günlük hareket ortalamasının 200 günlük hareketliliğini etkilediğini aşağı yönlü bir tablo çizdiğini ortaya koyduğunu anlattı. 200 günlük ortalamanın aşağı yönlü kesişimi ölüm kesişimi olarak adlandırıldı. Yeni bir trend olarak kabul edilen ölüm kesişimi, ortalamalara bakılarak yapılan bir değişim göstergesi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!