Altından Sonra Kart Harcamaları Zirveye Ulaştı

Altından Sonra Kart Harcamaları Zirveye Ulaştı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomi piyasalarındaki hareketlilik sonrası, aşı gelişmelerinin de sonuca vardırılmasıyla Covid-19 salgının piyasalardaki etkisine yönelik araştırmalar yapıldı. Bu araştırmalardan birinin sahibi olan İstanbul Ticaret Odası (İTO), araştırma sonucuna dair açıklamalarda bulundu. Araştırma kapsamında ayrı bir grup olarak kabul edilen “Banka Kartı ve Kredi Kartı Harcamaları” başlığı ve sonuçları dikkat çekti. Alınan veriler değerlendirildiğinde banka kartı ve kredi kartları harcamaları oranı 2020 yılının verilerine göre yüzde 13’lük bir artış ile rekor olarak belirlenen 1 trilyon 61 milyon lira seviyesine ulaştığı gözlendi.  Önde gelen 15 farklı sektörde gözle görülen bir artış yaşandığı da açıklamalara eklendi.

Harcamaların Kısıldığı Sektörlerde Var

Koronavirüs salgını dolayısıyla alınan önlemler ve uygulanan kısıtlamalar dikkate alındığında bazı sektörlerin diğer tüm sektörlerden çok daha fazla zarar gördüğü belirlendi. Yapılan harcamalarda banka ve kredi kartları kullanımı arttırılırken, harcamaların gerçekleştirildiği sektörler dikkat çekti. Özellikle elektrik-elektronik eşya, müteahhitlik işleri ve yapı malzemeleri sektörleri, marketler ve alışveriş merkezleri ile telekomünikasyon hizmetleri harcamalarda artış gözlenen sektörler olduğu belirlendi. Bu artışların yanında hava yolları ve seyahat acenteleri, konaklama, yemek ve kuyumculuk sektörleri pandemi döneminde harcamaların dikkat çeken biçimde azaldığı sektörler olarak belirlendi.

Araştırmanın “Tüketici Kredileri Başlığı”  Dikkat Çekti

Özellikle seyahat, konaklama ve hava yolları sektörlerindeki azalma inceledikten sonra tüketici kredileri başlığı altında dikkat çeken değerlendirmeler önem kazandı. Başlığa göre Türkiye genelinde otomobil ve hafif ticari araç alımları arttı. Yaklaşık yüzde 72’lik bir artışın gözlendiği sektörde satım değeri 668 bin dolaylarında belirlendi. Otomobil ve hafif ticari araç alımının yanında konut alımları da eklendiği takdirde toplam tüketici kredi harcamalarının 2020 yılı itibariyle yüzde 45’lik bir artış ile 675 milyon liraya yükseldi. Konut alımlarının özellikle İstanbul ve çevresinde yoğunlaştığı yapılan değerlendirmeler sonrasında anlaşıldı. Sadece İstanbul’da konut alımı oranının yüzde 24’lük bir artış sağlandığı belirlendi. Alımların artmasının vergi oranlarıyla olan paralellik incelendiği zaman ise vergi tahsilatı oranın yüzde 25 artışla 349 milyar liraya yükseldiği ve İstanbul’un toplam vergi gelirlerindeki payının yüzde 46 seviyesine yükseldiği yapılan açıklama ile ortaya koyuldu.

2021 Rahat Bir Nefes Aldıracak

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, yaptığı açıklamada pandemiye rağmen değişen ekonomik değerlerin korunması yoluyla 2021’e umutlu girdiklerini söyledi. 2021 yılının tüm dünya için bir iyileşme dönemi olacağına vurgu yapan Avdagiç, ticaret haminin büyüyeceğine yönelik inançlarının olduğunu da ekledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!