Altının Beklenmedik Düşüşü Alıcıyı Endişelendirdi

Altının Beklenmedik Düşüşü Alıcıyı Endişelendirdi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi sürecinde rekor kırarak 540 seviyelerine çıkan altın fiyatlarının bugünlerdeki hızlı düşüşü yatırımcıları endişelendirirken yeni alıcıları merakta bıraktı. Kasım ayının başından itibaren aşı çalışmalarının hızlanmasıyla aniden sert bir düşüşe başlayan altın bugünlerde 440 liradan işlem görüyor. Bu düşüş alıcılar için bir fırsat yaratmış olarak kabul edilebilir.

İslam Memiş Altının Sert Düşüşünü Değerlendirdi

Alıcıların bir fırsat olarak değerlendirdikleri altın fiyatlarına Para ve Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarındaki sert düşüşün nedenini doların gerilemesi bağlı olarak açıkladı. Altının uluslararası arenada aynı durumda olduğunu ancak iç piyasalarda doların düşmesine bağlı olarak gram altın fiyatlarının da gerilediğini belirtti. 2021 yılının ilk çeyreğinde mutasyona uğrayan virüse bağlı olarak altın fiyatlarında yeniden bir artış beklendiğini vurgulayan Memiş bu fiyatların şuan hem döviz hem altın alıcısı için bir fırsat niteliğinde olduğunu vurguladı. 2021’in ilk çeyreğinden itibaren artışın tekrar başlayacağını söyleyen Memiş, devletler hala genişlemeci politikalar ve teşvik paketleri sunarken bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Şu an da iç piyasalardaki durgunluğun iyi bir fırsat olduğunu önemle vurguladı.

 2021’de Altının Tahtına Gümüş Mü Oturacak ?

2021 yılının başından itibaren altının ons fiyatında artışların devam edeceği tahminleri önem arz ediyor. 2020 yılında altınla beraber düşüşe geçen gümüşte 2021 de artışa hazırlanıyor. Şu dönemde altınla beraber alıcısına fırsat sunan gümüş 2021 yılı içinde altınla mücadele edebilir seviyede olacak. 2021 yılında gümüş altından daha fazla getirisi olan bir varlık biçimine gelebilir. 2021 yılının ikinci çeyreğinde altın fiyatlarında düşüşler görülebilir ancak ilk çeyrekte elde bulundurulması önem arz eder. Dolar fiyatındaki düşüş altının da iç piyasa da aşağı doğru kaymasına neden olabilir.

2020’de Kovid-19 Olumsuz Etkisine Karşı 2021’de Aşı Var

Tüm Dünya’da Covid-19 Salgının artmasıyla ekonomik sistemler sarsılmış ve en güvenilir yatırım olarak altın görülmüştü. 2021’in değişen yapısı devletlerarası ticari savaşları Amerika’da Biden yönetimi ve aşı çalışmalarının geliştirilerek piyasaya sunulması piyasaya güvenin artmasına olanak sağlıyor ve daha iyimser bir ekonomi piyasası gözler önüne seriyor.  Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ticaret savaşı ve geliştirilen aşı uygulamalarının başarılı olmasıyla piyasanın hangi yöne gideceği doğrudan dolar fiyatları ve dolar da bağımlı olarak altın fiyatlarını etkileyecek.  Öte yandan tüm gelişmelerin yanında bazı uzmanlara göre Covid-19 sürecinin sona ermesiyle altın beklenen etkiyi yapamayabilir ve altın yatırımcısını mağdur edebilir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!