1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. AMB’den Dijital Euro Açıklaması

AMB’den Dijital Euro Açıklaması

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde katıldığı çevrim içi konferansta merkez bankası dijital Euro ihtiyacına yönelik yapılan çalışmaların ilk aşamasının tamamlandığını açıkladı. Covid-19 sürecindeki ekonomik görünüm üzerine değerlendirmelerde bulunan Lagarde, Bitcoin ve dijital Euro üzerine de fikirlerini açıkladı. Bitcoin’in spekülatif bir varlık olduğunun altını çizen ECB Başkanı Lagarde, dijital Euro kararının doğruluğundan emin olmak için zamana ihtiyaç olduğunu aktardı.

AMB'den Dijital Euro Açıklaması

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Reuters haber ajansı tarafından düzenlenen çevrim içi konferansa katıldı. Geleceği Yeniden Düşünmek isimli çevrim içi konferansta çeşitli açıklamalarda bulunan Lagarde, Covid-19 salgınının ekonomik sonuçları, dijital paralar ve Euro ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Christine Lagarde Covid-19 salgın sürecinin tüm dünya üzerinde ciddi bir etki yarattığını aktardığı konuşmasında salgına rağmen ekonominin çok kötü durumda olmadığını ve salgın karşıtı aşamalarında devam etmesi ile ekonomik güçlenmenin beklendiğini açıkladı. Bitcoin’in kınanması gereken faaliyetleri kolaylaştırmasına dikkat çeken Lagarde, spekülatif bir varlık olduğunu ve dijital para birimleri konusundaki düzenlemelerin küresel olarak kabul görmesi gerektiğine değindi. Lagarde dijital Euro hakkında yapılan çalışmalarda da ilk aşamanın tamamlandığını ancak bu konuda emin olmak için uzun bir süreç gerektiğini belirtti.

Covid-19 Salgınına Rağmen Ekonomik Görünüm Güçlü

Christine Lagarde’nin açıklamalarında dikkat çeken noktalardan biri Covid-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği kısım oldu. Lagarge Covid-19 salgınına engel olmak için alınan kısıtlama kararlarına ve önlemlere rağmen ekonomik görünümün güçlü olduğunu aktardı. Son dönemde artan Covid-19 vaka sayılarına ve riske rağmen Euro Bölgesi’nden beklenen ekonomik büyümenin hala yüksek olduğuna değinen Lagarde, salgın sürecinden kaynaklı ekonomik belirsizlik yaratan faktörlerin çoğunun ortadan kalkmaya başladığını söyledi.

Brexit’te AB ile ticaret anlaşması yapılmasını ve Covid-19 salgınına karşı uygulanmaya başlanan aşı çalışmalarını örnek gösteren Lagarde, bu gelişmeler ile ekonomik belirsizliklerin kaybolmaya başladığını ve 2021 yılı için öngörülen ekonomik büyümenin hala geçerli olduğunu belirtti.

Christine Lagarde: Bitcoin Spekülatif Bir Varlık

Christina Lagarde dijital Euro ile ilgili yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yapmadan önce dijital paralar içinde lider konumunda olan Bitcoin hakkında da açıklamalarda bulundu. Bitcoin’in spekülatif bir varlık olduğunu belirten Lagarde, kınanma gerektiren konularda kolaylık sağladığını aktardı.

Dijital Euro Konusundaki Detaylı Rapor İlkbaharda Yayınlanacak

Christine Lagarde AMB’nin dijital Euro ihtiyacına yönelik başlatılan kamuoyu çalışmasının da tamamlandığını açıkladı. Yapılan anketlerde dijital euronun ihtiyaç olduğunun anlaşıldığını açıklayan Lagarde dijital bir Euro olacağını ancak bunun doğru bir tercih olduğunun anlaşılmasının uzun zaman gerektirdiğini belirtti.

12 ekimde başlatılan anket çalışmasına 8 bin yanıt aldıklarını aktaran Lagarde, dijital euronun talep edilmesinin en önemli sebebinin ödemelerin gizliliği olduğunu belirtti. Ankette ödemelerin gizliliği seçeneğinin %41 ile en yüksek sırada yer aldığını açıklayan Lagarde, bu oranı %17 ile güvenlik ve %10 ile Avrupa çapında erişim talebine dayandığını belirtti. Dijital Euro ile ilgili ayrıntılı raporun ise ilk bahar aylarında yayınlanacağı açıklandı.

Yorum Yap

Yorum Yap