Artan Dolar Kuru İçin Yemen’de Döviz Büroları Kapanacak

Artan Dolar Kuru İçin Yemen'de Döviz Büroları Kapanacak
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurtiçinde dolar/TL kurundaki artışın önlenmesi ve ekonomide yeni dönem başlatılması adına önlem olarak, Merkez Bankası’ndan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 475 baz puan artırımı ile yeni faiz kararı gelmişti. Bu faiz artırım kararı ile birlikte dolar kuru düşüşe geçmiş ve 7,52 TL seviyelerini görmüştü. Tarihi zirvesi 8,58 TL olan dolar kuru daha sonra bir kez daha 8 TL sınırını yoklasa da o bölgede tutunmayı başaramamış ve tekrar düşüş göstermişti. Dolar/TL kuru yazım sırasında şu sıralar 7,77 TL seviyesinde işlem görüyor. Öte yandan gelişmekte olan ülkeler arasında ABD Doları’ndaki yükselişe karşı farklı hamleler atılıyor. Fakat bu hamleler arasında en sıra dışı adım, Yemen’de gündeme geldi. Yemen Riyali, dolar karşısında tarihin en düşük seviyesine karşı geriledi. Yemen’deki son düşüş ile birlikte 1 ABD Dolar’ı 880 riyale kadar yükseldi. Bu yükselişe çözüm olarak ise geçici başkent Aden’de, döviz bürolarının kapatılması gündeme geldi.

Döviz Büroları Derneği Kararı Duyurdu

Yemen’in geçici başkenti Aden kentinde, yerel paraların değer kaybetmesinden sonra, tüm döviz bürolarının kapatılması çağrısında bulunuldu. Aden’deki sivil toplum kuruluşu Döviz Büroları Derneği, yayımladığı genelge ile Aden’deki tüm döviz bürolarının, bankacılık piyasasında faaliyet gösteren kurum sahiplerine bugünden itibaren, işletmelerini kapatması çağrısında bulundu. Dernek, yerel para biriminin daha önce hiç görülmemiş biçimde yabancı paralar karşısındaki çok ciddi değer kaybı ve kamu yararı gözetilerek; döviz alım – satımı yapan şirketlerin tamamının kapatılmasına dair bu kararın alındığını belirtti. Yemen Riyali, ABD Doları karşısında son iki günde en düşük (1 dolar = 880 riyal) seviyesini gördü.

Döviz Büroları Kapatılırsa, İlk Olmayacak

Döviz Büroları Derneği, daha önce de riyaldeki değer kayıpları sebebi ile Yemenlileri zor durumda bırakan ve hükümetin hiçbir çözüm bulamaması çıkmazı sonrasında Aden’deki tüm döviz bürolarının kapatılmasına dair karar almıştı. Yemen’deki Birleşmiş Milletler (BM) Gıda Programı (WFP), ülkede iç savaşların başlamasından bu yana Yemen Riyali’nin %250 oranda değer kaybettiğini açıklamıştı.

Yemen’de İç Savaş Sürüyor

Uzun zamandır siyasi istikrarsızlığın baş gösterdiği Yemen’de, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar ve savaşlar yaşanıyor. Husiler, 2014 yılının Eylül ayından bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri ise 2015 yılının Mart ayından bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor. Birleşmiş Milletler raporuna göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden biri Yemen’de yaşanıyor ve nüfusun %80’i insani yardım ve korumaya muhtaç halde bulunuyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!