Aselsan 2020 Yılını Rekor İle Kapattı

Aselsan 2020 Yılını Rekor İle Kapattı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aselsan, yaptığı açıklama ile konsolide net satışlarında geçtiğimiz yıl değerlerine göre yüzde 24 oranında bir artış yaşandığı net satış miktarının 16 milyar lira seviyesine ulaştığı belirtti. Şirketlerin faiz, amortisman ve vergi öncesi Karı yüzde 38 oranında bir artış yakalayarak 4 milyar lira seviyesine yükseldi. Bu seviye ile FAVÖK rekor seviyeye ulaştı. FAVÖK değerlerinin rekor seviyeye ulaşması ardından FAVÖK marjı değeri de yüzde 24,4 değeri ile Aselsan şirketi tarihi boyunca görülen en yüksek seviyeye yerleşti. Yükselme öngörülen değer bu artış ile beklentileri geride bıraktı.

446 Milyon Dolarlık Sözleşme İmzalandı

Küresel çapta faaliyetlerine devam eden Aselsan, pandeminin olumsuz etkisine rağmen 2020 yılını rekor seviyeler ile geride bıraktı. Yurt dışında faaliyetlerine devam eden Aselsan, Covid-19 salgını döneminde ülkeler arasında ticari hareketliliğin durma noktasına geldiğini belirtirken, şirket olarak ihracata devam ettiklerini söyledi. İhracat hacmine 6 farklı ülke daha ekleyen Aselsan, 2020 yılı içinde toplam 446 milyon dolar değerinde sözleşme sağladıklarını ifade etti. Bu sözleşmeler ile şirketin ihracat hacmi daha da genişletildi. Yurtdışından gelen siparişlerin ihracat hacminin artmasında önemli katkısı olduğunu söyleyen Aselsan, toplam bakiye sipariş miktarının 9,5 milyar dolar seviyesine ulaştığını ve 1 milyar dolar eşiğinin geride bırakıldığını açıkladı.

Stratejik Karar Mekanizmaları Uygulandı

2020 yılının başarılı faaliyetleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, uyguladıkları stratejik karar mekanizmaları ile pandemi sürecinde faaliyetlerine ara vermediklerini ifade etti. Pandeminin olumsuz şartlarının sorumluluğu ile çalışanların ve tedarikçilerin olumsuz etkiden korunması için devlet beklentilerini de dikkate alarak çalıştıklarını vurgulayan Görgün, 2020 yılındaki başarılı finansal tablonun uygulanan stratejik planların sonucu olduğunu söyledi.

Küresel Çapta Büyümeye Devam Ediyoruz

2020 yılında Aselsan  AR-GE çalışmalarına 3,3 Milyar TL bütçe ayırdıklarını ve çalışmalarını devam ettirdiklerini söyleyen Görgün, 3 kıtada toplam 12 ülkeye yayılan üretim ve satış faaliyetlerinin ihracat hacmini küresel boyutta geliştirdiğine dikkat çekti. Aselsan, bağlı kuruluşları yanında 4 binden fazla tedarikçi ile çalıştıklarını vurgularken yurt içi firmalarda toplam alım paylarının yüzde 73 seviyesine çıktığını belirtti. Nakit tahsilatında rekor seviyeye ulaşan şirketin yılsonu nakit varlığı 4 milyar seviyesine yükseldi. Aselsan, 3 ülke de açılan şirket ile yurtiçi ve yurtdışında toplam 28 şube ile küresel çapta gelişmenin sürdüğünü 2020 yılının ihracat yapılan ülke sayısının 70’e ulaştığına açıklamalarında yer verdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!