ASELSAN İhracat Sözleşmeleri Her Yıl Artıyor

ASELSAN İhracat Sözleşmeleri Her Yıl Artıyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından Bursa’da video konferans yöntemi ile düzenlenen Müstakil Düşünceler Toplantısı’na katılan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, ASELSAN çalışmaları ve ihracat oranları ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. ASELSAN’ın 45 yıllık mühendislik ve sistem becerilerinin karşılığını almaya başladığını belirten Görgün, gelecek dönem hedeflerinden de bahsetti.

2020 İhracat Sözleşmesi Miktarı 450 Milyon Doları Aştı

Haluk Görgün açıklamalarına ASELSAN’ın 2017 yılından bu yana istikrarlı şekilde artan cirosunu ve ihracat oranını açıklayarak başladı. 2017 yılında 1 milyar 430 milyon dolarlık cirosu olan ASELSAN’ın 2020 yılını ise 2.3 milyar dolar ile kapattığını ve toplam 70 ülkeyle 450 milyon doları aşkın ihracat sözleşmesi imzalandığını açıkladı.

ASELSAN Sanayi Dışı Alanlarda Da Önemli Çalışmalara İmza Atıyor

Prof. Dr. Haluk Görgün ASELSAN ile ilgili yaptığı açıklamalarda sanayi dışındaki sivil alanlarda da önemli çalışmaların gerçekleştirildiğinden bahsetti. Sivil alanlarda yapılan proje ve üretimlerin Ar-Ge il gerçekleştiğini belirten Görgün, her yıl cirolarının %7’sini Ar-Ge projelerine ayırdıklarını açıkladı.

Sanayi alanının dışında Sinyalizasyon Sistemleri, Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Sağlık Sistemleri gibi birçok alanda proje ve yatırım yapıldığını açıklayan Haluk Görgün, 2020 yılında sağlık sistemleri ile ilgili birçok çalışma yapıldığını belirtti. Pandemi sürecinde yerli solunum cihazı geliştirildiğini aktaran Görgün, x-ray cihazı geliştirmesinin de sertifikizasyon aşamasında olduğunu belirtti. Kalp ve akciğer pompası, optik tanı sistemleri gibi birçok sağlık projesi ürettiklerini açıklayan Görgün, bu çalışmalar ile sağlık alanında birçok açığın kapatılabileceğini belirtti.

ASELSAN Üniversitelerle Yakın Temas İçinde Çalışıyor

ASELSAN’ın çalışma süreci ile ilgili de açıklamalar yapan Görgün, üniversitelerle yakın işbirliği yaptıklarını belirtti. Bugüne kadar 60 üniversite ile toplam 132 proje geliştirildiğini belirten Görgün, Bursa Uludağ Üniversitesi ile aktif olarak işbirliği içinde olunduğunu açıkladı. ASELSAN’ın hemen hemen tüm bölgelerinde alt yüklenicisi olduğunu açıklayan Görgün, ASELSAN ile çalışan 50 ilde alt yüklenici olduğunu belirtti. Bu illerden birini de Bursa olduğunu belirten Görgün, Bursa’da toplam 226 firma ile çalışma yapıldığını aktardı. Bu çalışmalar ile 5 yıl içinde Bursa’nın iş hacminin 5’e katlandığını aktaran Görgün, çalışmalarına işbirliği içinde devam edeceklerini de belirtti.

Pandemi Sürecinde 1479 Kişiye Daha İstihdam Sağlandı

Prof. Dr. Haluk Görgün açıklamalarından ASELSAN’ı bir Ar-Ge ve mühendislik şirketi olarak tanımladıklarını belirterek çalışan sayısına da vurgu yaptı. ASELSAN bünyesinde yaklaşık 9 bin kişinin istihdam edildiğini vurgulayan Görgün, 2020 yılında pandemiye rağmen 1479 kişinin daha istihdam edilmeye başlandığını aktardı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!