Asgari Ücrette 3. Toplantı Yarın

Asgari Ücrette 3. Toplantı Yarın
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılının sonuna yaklaşılan bu günlerde yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Türkiye’de yaklaşık 7 milyon vatandaşı doğrudan ilgilendiren asgari ücret zamlarının ne kadar olacağı heyecanla bekleniyor. Her yıl aralık ayı içinde belirlenen asgari ücret zamlarının miktarını belirlemek için toplanan Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun 3. toplantısı yarın gerçekleştirilecek. Bütün Türkiye toplantıda konuşulacak rakamları bekliyor.

Tüm Türkiye’yi ilgilendiren asgari ücret belirleme toplantılarında karar aşamasına çok az kaldı. Yarın 3.’sü gerçekleştirilecek Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun ilk toplantısı 4 aralık tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde ve Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında gerçekleştirilmişti. Açılış toplantısının ardından komisyon 2. toplantısını işveren temsilcisi olan TİSK ev sahipliğinde 15 aralık tarihinde gerçekleştirmişti. İlk iki toplantının ardından ilk rakamların konuşulması beklenen 3. toplantı ise yarın gerçekleştirilecek.

Asgari Ücret Belirleme Komisyonunun Yarınki Ev Sahibi Türk-İş Olacak

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu bu sene 3. toplantısını işçi sendikası Türk-İş ev sahipliğinde ve yine çevrim içi görüşme şeklinde gerçekleştirecek. Türk-İş sendikasının görüş ve taleplerini dile getireceği toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu’nun da zam pazarlığı ile ilgili verileri paylaşması bekleniyor.

Komisyonun gerçekleştirdiği ikinci toplantıda Ticaret ve Maliye bakanlıkları temsilcileri ekonomik veri ve raporları komisyona sunmuştu. TİSK ev sahipliğinde ekonomik verilerin ele alınmasının ardından yarış Türk-İş ev sahipliğindeki toplantıda da asgari ücret alan bir işçinin geçinme şartları ile ilgili verileri Türkiye İstatistik Kurumu’nun paylaşması bekleniyor.

22 Aralık Toplantısında İlk Rakamların Konuşulması Bekleniyor

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun yarın gerçekleştireceği toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu’nun asgari ücret alan işçinin geçinme şartları ile ilgili verileri paylaşmasının ardından asgari ücret miktarı ile ilgili ilk rakamların gündeme gelmesi bekleniyor. İşçi temsilcisi olan Türk-İş’in işçilerin taleplerine uygun bir fiyat ile pazarlığı açmasının beklendiği toplantıda konuşulacak rakamlar şimdiden merak konusu oldu. Bilindiği üzere Türk-İş bu sene diğer işçi sendikalarından Hak-İş ve DİSK ile dirsek teması içinde adım atmaya da özen gösteriyor.

TİSK Dengeli Asgari Ücret Görüşünü Açıklamıştı

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun 2. toplantısında ev sahipliği yapan ve görüşlerini paylaşan TİSK, asgari ücret işveren desteğinin %5’ten %6’ya yükseltilmesini, ilave istihdam sağlanmasını ve Covid-19 salgınından dolayı işverenlerin yaşadığı baskının azalması için dengeli bir asgari ücret belirlenmesin, talep etmişti.

Asgari Ücret Belirleme Komisyonunun Son Toplantısı Ne Zaman Olacak?

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun yarın yapılacak toplantısının ardından tek bir toplantı kalmış olacak. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek son toplantının tarihi ise henüz açıklanmadı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!