1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Aşı Ons Altın Fiyat Beklentisini Düşürdü

Aşı Ons Altın Fiyat Beklentisini Düşürdü

Altındaki yılsonu beklentileri tepe taklak tersine döndü! Son zamanların en hareketli yılını geçiren altın, yılsonu beklentilerinde de ters köşe yaptı. İnişli çıkışlı grafik çizen altın fiyatları, yatırımcıları da oldukça şaşırttı. Geçtiğimiz Ağustos ve Eylül ayında yılsonu altının ons fiyatındaki beklentiler 2 bin – 3 bin dolar seviyesinde iken, gelen olumlu aşı haberleri sonrası beklentiler de geri çekildi ve yılsonu ons altın fiyatındaki beklentiler 2 bin dolar seviyesinin altında bulunuyor.

Aşı Ons Altın Fiyat Beklentisini Düşürdü

Risk sevmeyen yatırımcıların ilk adresi olan sarı metal, 2020 yılında hiç olmadığı kadar hareketli grafikler çizdi. İnişli çıkışlı fiyatları ile vatandaşları da şaşırtan gram altın, dolar/TL kuruna ve altının ons fiyatına bağlı olarak yönünü belirliyordu. Geçtiğimiz dönemlerde Ağustos ve Eylül aylarında, yılsonunda ons altındaki fiyat beklentisi 2 bin – 3 bin dolar seviyelerinde bulunuyordu ancak bu beklentiler, gelen olumlu aşı haberlerinin ons altın fiyatlarını düşürmesi ile birlikte aşağı çekildi.

Arka Arkaya Gelen Aşı Haberleri Etkili Oldu

Ons altındaki yılsonu fiyat beklentisi Ağustos ve Eylül aylarında 2 bin – 3 bin dolar seviyesinde bulunuyordu. Fakat Pfizer – BioNTech, Moderna ve AstraZeneca – Oxford’un Covid-19 virüsüne karşı geliştirdiklerini açıkladı aşı haberleri, ons altın fiyatında sert düşüşlere yol açtı. Önce Pfizer – BioNTech %90 oranında etkili aşı geliştirdiğini açıkladı. Ardından Moderna, %94,5 oranında etkili bir aşı geliştirdiğini açıkladı ve son olarak AstraZeneca – Oxford’dan, %70 oranında etkili ve çok daha ucuz olmasının yanında dağıtımının da daha kolay olacağı söylenen Covid-19 aşısı haberleri geldi.

Altın Bazlı Borsa Yatırım Fonlarında Artış

Bu gelişmelerle birlikte ons altın fiyatlarında aşağı yönlü bir baskı oluşurken, altında dayalı borsa yatırım fonlarında da artışlar gözlemlendi. Pandemi sürecinin yoğun yaşandığı dönemlerde ons altın fiyatı için yılsonu beklentileri aşağı seviyelerde bulunurken, aşı haberleri ile birlikte bu beklentiler ve tahminler genelde aşağı seviyelere döndü.

9 Kasım’dan Bu Yana Altında %7’lik Değer Kaybı

Altın fiyatları, ilk olarak Pfizer – BioNTech ortaklığında geliştirilen aşı haberlerinin 9 Kasım tarihinde açıklanmasının ardından bu yana, yaklaşık %7 oranında bir değer kaybetti. Haziran ayından sonraki en uzun kayıp serisini yaşayan ons altın, bu haberlerin ardından, aşı haberlerinin devam etmesi ile birlikte takip ettiği 3 haftayı da kayıpla tamamlamış oldu.

JPMorgan’ın Ons Altın Fiyat Beklentileri

Öte yandan JPMorgan ise ABD başkanlık seçimlerinin hemen sonrasında paylaştığı notta; altın fiyatlarının 2020’nin son çeyreğinde ons başına 1.880 dolar olmasını beklerken, takibindeki 2021 yılının ilk çeyreğinde 1.825 dolar oalcağını öngördü. JPMorgan, altındaki düşüş eğiliminin önümüzdeki yıllarda da süreceğini bekliyor. JPMorgan, 2021 yılının son çeyreğinde altın fiyatlarının ons başına 1.744 dolar seviyesinde devam edeceğini ve takibinde 2022 yılsonunda ise 1.304 dolar seviyesinde olacağını öngörüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap