Atilla Yeşilada Kur Düşüşü İçin Gereken Adımları Yorumladı

Atilla Yeşilada Kur Düşüşü İçin Gereken Adımları Yorumladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kasım ayını oldukça hareketli geçiren dolar/TL karışışında yatırımcılar adeta ne yapacağını şaşırmış durumda ve uzmanlardan gelen yorumları değerlendiriyor. Alım satım pozisyonları için yönünü belirlemek isteyen yatırımcılar, kurun hareketliliği ile birlikte hareketsiz kaldı. Tarihi zirvesinin ardından ekonomi yönetimindeki değişiklikler ve atılan adımlarla birlikte düşüş trendine giren kur geçtiğimiz hafta ani bir yükselişle yeniden 8 TL seviyesini test etmiş ve ardından yaşanan yeni gelişmeler ile birlikte tekrardan 7,6 TL seviyelerinde seyretmeye başlamıştı. Bu seviyelerde de stabil kalmayan kur haftayı 7,84 TL seviyesinde kapattı. Yaşanan gelişmelerin ardından hareketlilik gösteren dolar/TL kuru için ünlü ekonomist Atilla Yeşilada değerlendirmelerde bulundu ve döviz kurlarının düşüşü için atılması gerekli olan adımları işaret etti.

Yeşilada, Kur Artışını Arınç’ın İstifasına Bağladı

Düşüş trendinde bulunan dolar/TL kurunun son hafta neden yükseldiğini merak eden vatandaşlara yanıt Atilla Yeşilada’dan geldi. Ünlü ekonomist, düşme eğiliminde seyreden kurun aniden yükselişe geçmesinin sebebini Bülent Arınç ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yaşanan sürece ve arından gelen Arınç’ın istifasına bağladı. Yeşilada, Bülent Arınç’ın istifası ile bağlı olan konunun, Erdoğan’ın reform söylemlerine gölge düşürdüğünü iddia etti. Dolar/TL kurunun ekonomi yönetimi ve politik adımlarla doğrudan bağlantılı olduğunu ifade eden ünlü ekonomist, kurun bu süreçte yükseliş gösterdiğini ifade etti.

Yeşilada Reform Paketini İşaret Etti

Öte yandan Atilla Yeşilada, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Naci Ağbal’ın döviz kurlarını düşürmek adına attığı adımları doğru bulduğunu ifade etti. Yeşilada, Merkez Bankası’nın aktif rasyosu uygulamasını kaldırmasının, rezerv munzam karşılık oranlarının sona erdirilmesinin ve buna bağlı olarak rezervlerin arttırılmasının küçük fakat önemli adımlar olduğunu vurguladı. Bir diğer yandan ünlü ekonomist, dolar kurunu düşürmek için atılması gereken en önemli adımın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmesi gerektiğini dile getirdi. Yeşilada, bütçe görüşmelerinden sonra Erdoğan’ın kapsamlı ve doyurucu reform paketi açıklamasının gerekli olduğunu vurguladı.

Yeşilada:” Büyük Bir Hata Olmazsa Kur Yükselmez”

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, TCMB’nin resmi faizlerini bir miktar daha artırması gerektiğini de dile getirdi. Yeşilada faizlerin yüzde 18 – 20 aralığına çekilmesinin lazım olduğunu vurguladı. Ünlü analist, büyük bir hata yapılmadığı sürece dolar kurunda büyük bir yükseliş beklemediğini dile getirdi. 24 Aralık tarihinde TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını işaret eden Yeşilada, Merkez Bankası’nın faiz artırması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform paketi açıklaması halinde kurda tekrar düşüş yaşanabileceğinin altını çizdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!