Atilla Yeşilada Yurtiçi Ekonomisini Değerlendirdi

Dolar/TL kuru, Mart ayının son işlem haftasında hiç beklenmedik şekilde sert yükselişler yaşadı ve bu sert yükselişler ile birlikte gözler ekonomi yönetimlerinden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelecek olan yeni adım ve açıklamalara çevrildi. Döviz kurlarındaki sert artışa bağlı olarak altın fiyatlarında da hareketlilikler yaşandı ve öte yandan borsada da değer kayıpları görüldü. Tüm bu hareketlilikler ile birlikte Ekonomist Atilla Yeşilada, dolar ve TL adına neler olabileceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Atilla Yeşilada Yurtiçi Ekonomisini Değerlendirdi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurtiçi ekonomi piyasalarında hareketli dönemler her daim devam ediyor ancak bu hareketlilikler kimi zaman aşağı yönlü olurken, kimi zaman da yukarı yönlü oluyor. Bunun ilk örneği, Kasım 2020 döneminde yaşanmıştı. Söz konusu dönemde dolar/TL kurunun 8,58 ile zirve noktasını görmesi ve gram altının 540 TL fiyatına ulaşması ile birlikte, yurtiçi ekonomi yönetimlerinde değişikliğe gidilmiş ve bu değişiklikler yükselen döviz kurlarına karşı takoz görevi görmüştü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlık görevinde ve Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinde yaşanan değişimler ile birlikte döviz kurlarında gevşeme yaşanmıştı. O dönemden geçtiğimiz haftaya kadar düşüş eğiliminde ve yatay seyirde ilerleyen dolar/TL kuru, TCMB başkanlık görevindeki son ve ani değişimle tekrar 8,00 seviyesinin üzerine çıktı. Yaşanan bu sert yükseliş sonrasında, Ekonomist Atilla Yeşilada, bu hafta yurtiçi ekonomi piyasalarında nelerin yaşanacağına ve TL’nin yönünün nasıl belirleneceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yeşilada’ya Göre TL’de Değer Kaybı Devam Edecek

Yurtiçi ekonomi piyasalarında başlayan sert hareketlilikler sonrasında, piyasalarda bir belirsizlik oluştu ve birçok yabancı bankacılık kuruluşu da bu belirsizliklerde neler olacağı konusunda tahmin yürütmekte zorlanmaya başladı. Ekonomi piyasalarında oluşan belirsizlikler ile birlikte Atilla Yeşilada, bu hafta yurtiçi yerleşkelerin döviz karı satışından alım pozisyonuna geçeceğini, Türk Lirası’nda yaşanan değer kayıplarının hızının da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alacağı kararlar ile belirleneceğini düşündüğünü ifade etti. Yeşilada ayrıca, önümüzdeki hafta TL’deki değer kayıplarının hızla artacağı öngörüsünde de bulundu.

Yeşilada: “Bu Yönetim Tarzında Yabancılar Kalmak İstemez”

Yurtiçi yerleşkelerin dolarda satış yaparak kar realizasyonu oluşturduğunu ifade eden Yeşilada, bunun bir sonunun olduğunu ifade etti. Youtube’da Integral Yatırım – Yatırım Danışmanı Dr. Artunç Kocabalkan’ın programında konuşan Yeşilada, açıklamalarında “Önümüzdeki hafta döviz alımlarının başlamasını bekliyorum. Yabancı çıkışları da daha tamamlanmadı, daha çıkacak 10 milyar dolar kadar bir para var” sözlerini dile getirdi. Mevcut yönetim tarzı devam ettikçe hiçbir yabancı yatırımcının Türkiye’de kalmak istemeyeceğini dile getiren Yeşilada, ayrıca dolar/TL adına bir tahminde de bulundu.

Yeşilada: “Dolar Kurunun Hareketi Erdoğan’ın Açıklamalarına Bağlı”

Yabancıların çıkışlarını henüz tamamlamadığını ifade eden Yeşilada, açıklamalarının devamında “Bu 10 milyar dolar da çıkacak kimsenin şüphesi olmasın. (Dolar/TL) 8’i kırıp yukarı gidecek, dolar ve TL’nin nerelere kadar gideceği Erdoğan’ın bundan sonra açıklayacağı karar ve tedbirlere bağlı” dedi. Yeşilada, kabinede ve ekonomide sürmesi beklenen değişimlere bağlı olarak dolar/TL’nin 8 seviyesi üzerindeki hareketlerini belirleyeceğini dile getirdi.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!